Uprawnienia prokuratora do zatrzymania osoby
Pytanie:
"Mój znajomy został w godzinach rannych zatrzymany przez CBŚ na wniosek prokuratora. Po całodniowym przesłuchaniu przez CBŚ i prokuraturę został zwolniony, nie postawiono mu żadnych zarzutów a jedynie otrzymał pismo o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, zatrzymano mu paszport i ustalono kaucję w wysokości kilkudziesięciu tys. zł. Czy prokurator miał prawo takiego zatrzymania i czy ma prawo nałożenia kaucji na osobę podejrzaną a nie oskarżoną?"
Odpowiedź prawnika: Uprawnienia prokuratora do zatrzymania osoby
Zgodnie z art. 277 kodeksu postępowania karnego, w razie uzasadnionej obawy ucieczki można zastosować w charakterze środka zapobiegawczego zakaz opuszczania przez oskarżonego kraju, który może być połączony z zatrzymaniem mu paszportu lub innego dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy albo z zakazem wydania takiego dokumentu. Ponadto obok zakazu opuszczania kraju może zostać również nałożony obowiązek wniesienia kaucji (poręczenia majątkowego). Postanowienie w tym przedmiocie może wydać w postępowaniu przygotowawczym prokurator. Zgodnie z art. 249 par 2 kodeksu postępowania karnego, w postępowaniu przygotowawczym środki zabezpieczające (kaucja, zatrzymanie paszportu) mogą być stosowane wyłącznie względem osób, wobec których wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów. Postanowienie o przedstawieniu zarzutów sporządza się, jeżeli dane istniejące w chwili wszczęcia śledztwa lub zebrane w jego toku uzasadniają dostatecznie podejrzenie, że czyn popełniła określona osoba. Postanowienie to ogłasza się niezwłocznie podejrzanemu i przesłuchuje się go, chyba że ogłoszenie postanowienia lub przesłuchanie podejrzanego nie jest możliwe z powodu jego ukrywania się lub nieobecności w kraju. Postanowienie o przedstawieniu zarzutów zawiera wskazanie podejrzanego, dokładne określenie zarzucanego mu czynu i jego kwalifikacji prawnej. W związku z tym, wydaje się, że do czasu przedstawienia zarzutów, prokuratura nie powinna stosować środków zapobiegawczych. W związku z przeprowadzonym przesłuchaniem, prokurator ma pięć dni na przedstawienie zarzutów.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?