Uprawnienia przewodniczącego związku zawodowego

Pytanie:

"Przez ostanie 9 miesięcy korzystałem z prawa do zwolnienia od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z mojej funkcji związkowej (Art. 31.3.Ustawy o zz). Było to oddelegowanie mające nieprzerwaną ciągłość. Obecnie będę korzystał z prawa do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zoz (Art. 31.1.2 Ustawy o zz) i okazuje się, że pobory moje ulegną znacznemu obniżeniu. Pracownik Działu Księgowości Zarobkowej tłumaczy to faktem, że oddelegowanie doraźne podlega innym wyliczeniom i jest korzystniejsze niż oddelegowanie na okres kadencji. Czy ma rację? Jakie składniki płac są podstawą takich wyliczeń? Jakie przepisy regulują tą kwestię?"

Odpowiedź prawnika: Uprawnienia przewodniczącego związku zawodowego

Zgodnie z powołanym przez Pana przepisem artykułu 31 ustawy o związkach zawodowych pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej, jeżeli czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy. Wynika z tego jasno, iż prawo do wynagrodzenia bez żadnych zastrzeżeń pracownik taki zachowuje tylko w przypadku wspomnianej doraźnej czynności. Skoro poprzednio taka właśnie była kwalifikacja prawna Pana nieobecności, to faktycznie było to rozwiązanie bardzo korzystne dla Pana. Jednak w przypadku innych nieobecności w pracy (zwolnienia od obowiązku wykonywania pracy) – np. z powodu świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej – zachowanie prawa do wynagrodzenia bądź zwolnienie od obowiązku świadczenia pracy - bezpłatne, uzależnione jest w pierwszej kolejności od wniosku zarządu zakładowej organizacji związkowej. Poza tym reguluje te kwestie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1996 r. w sprawie trybu udzielania urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy pracownikom pełniącym z wyboru funkcje w związkach zawodowych oraz zakresu uprawnień przysługujących pracownikom w czasie urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy. Zgodnie z jego paragrafem 4 pracodawca jest obowiązany, na wniosek zarządu zakładowej organizacji związkowej, zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie tej organizacji, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wykaże we wniosku, że zachodzą okoliczności uzasadniające udzielenie zwolnienia. Wniosek zarządu zakładowej organizacji związkowej powinien zawierać: 1) wskazanie pracownika, któremu zwolnienie od pracy ma być udzielone, 2) wskazanie okoliczności uzasadniających udzielenie zwolnienia od pracy, 3) wskazanie, że zwolnienie od pracy ma być udzielone z zachowaniem prawa do wynagrodzenia albo bezpłatnie, 4) określenie wymiaru i okresu zwolnienia od pracy. Wynagrodzenie od pracodawcy, przysługujące pracownikowi w okresie zwolnienia od pracy, ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Przy obliczaniu tego wynagrodzenia dodatkowe wynagrodzenia za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, trudnych, szczególnie uciążliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych uwzględnia się, jeżeli w czasie zwolnienia od pracy nie ustaje dotychczasowe narażenie pracownika na oddziaływanie takich warunków. Wynagrodzenie ustala się ponownie w razie zmiany zasad wynagradzania ogółu pracowników lub grupy zawodowej którymi pracownik byłby objęty, gdyby nie korzystał ze zwolnienia od pracy. Pracownik korzystający ze zwolnienia od pracy zachowuje prawo do świadczeń wynikających z tytułu zatrudnienia u pracodawcy udzielającego zwolnienia, zgodnie z przepisami określającymi zasady przyznawania takich świadczeń.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • aneta Pilecka 2018-07-12 15:36:48

    Czy przewodniczący związków zawodowych działających w szpitalu musi składać na piśmie (i czy musi składać) wniosek o urlop, jeżeli organizuje wycieczkę dla związkowców i wyjeżdża wraz ze związkowcami jako pilot tej wycieczki. Czy jest to traktowane jako praca związkowa?

  • Janusz 2016-01-28 07:32:39

    Czy przewodniczący związków zawodowych ma obowiązek co roczny spotykania się z pracownikami w celu przedstawienia sprawozdania ze swojej działalności ???

  • rafi 2015-09-04 20:16:10

    przez ile kadencji ten sam przewodniczący związków zawodowych może być przewodniczącym bo znam taką instytucję gdzie ta osoba jest "wybierana" co cztery lata od pięciu kadencji !?

  • Jan 2012-12-13 09:32:02

    Traktowani są jak zło konieczne. Pracodawca może im np. nie dać podwyżki płacy przez wszystkie kadencje. Ma do tego instrumenty prawne.

  • Ell 2012-10-26 22:27:18

    Czy oddelegowani pracownicy do zarządu organizacji związkowej na jedną lub więcej kadencji mogą awansować?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika