e-prawnik.pl Porady prawne

Uprawnienia UKS

Pytanie:

Kilka miesięcy temu UKS wszczął kontrolę mojej działalności z 2004 r. i 2005 r. Aby podważyć deklarowaną przeze mnie podstawę podatku UKS kwestionuje mój remanent z dnia 31 grudnia 2003 r. Jako dowodu przeciwko mnie UKS używa moich deklaracji podatkowych z lat 2001 - 2003 pozyskanych z US tłumacząc, że wg ich obliczeń, niemożliwe jest uzyskanie podanego stanu magazynowego przy deklarowanych obrotach. W tamtych latach byłem opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym. Czy UKS ma prawo do rozliczania mnie z tamtych lat? Moje dokumenty z tamtego czasu zostały już zniszczone i nie mam nic na swoją obronę jak również nie pamiętam tamtych wydarzeń, a w szczególności stanów magazynowych i kwot. Jak się bronić?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Uprawnienia UKS

23.7.2010

Zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym za lata 2004 i 2005 nie jest jeszcze przedawnione, a więc organ kontroli skarbowej może prowadzić postępowanie w tym zakresie. Sposób obrony podatnika zależy od wielu okoliczności faktycznych sprawy i trudno nakreślić linię obrony bez znajomości akt sprawy i dotychczasowych ustaleń kontrolujących. W takich sprawach zawsze warto zaangażować profesjonalnego pełnomocnika w postaci doradcy podatkowego specjalizującego się w reprezentowaniu podatników w postępowaniach podatkowych.

Jeśli organ sięga do okresu, w zakresie którego zobowiązanie jest już przedawnione i podatnik nie ma obowiązku posiadać dokumentów (2001 - 2003) podatnik może złożyć oświadczenie, że zgodnie z przepisami dokumentów z tego okresu nie posiada, a ponieważ ten okres nie jest objęty kontrolą nie będzie składał wyjaśnień w tym zakresie. Oczywiście wszystko zależy od dotychczasowych ustaleń, bo jeśli np. ze stanu magazynowego na koniec 2003 r. wynika, iż towaru było za 100.000 zł, przez cały rok 2004 z tego towaru sprzedano towar za 40.000 zł, a na koniec 2004 r. pozostało towaru za 10.000 zł, to w interesie podatnika jest to wyjaśnić.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ