Uprawnienie do przebywania w lokalu a meldunek

Pytanie:

Jaka jest podstawa prawna, którą kieruje się urzędnik odmawiajacy mi możliwości zameldowania się w lokalu zakupionym przeze mnie od spółdzielni mieszkaniowej i żądający zaświadczenia w/w spółdzielni o prawie do lokalu - posiadam umowe o zakupie lokalu a to podobno nie wystarczy.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Przy zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 2 miesiące nie jest już konieczne przedstawianie potwierdzenie uprawnienia do przebywania w lokalu (pomieszczeniu), w którym ma nastąpić zameldowanie. Na mocy bowiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 27 maja 2002 r., sygn. akt K. 20/01.(Dz. U. Nr 78, poz. 716) art. 9 ustęp 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych ustanawiający obowiązek przedstawienia takiego potwierdzenia utracił moc obowiązującą jako niezgodny z konstytucją z dniem 19 czerwca 2002 r. W związku z tym urzędnik nie może już obecnie odmówić możliwości zameldowania w lokaku z powodu nie dostarczenia mu potwierdzenia do przebywania w tym lokalu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

lidia

4.6.2014 14:21:22

Re: Uprawnienie do przebywania w lokalu a meldunek

witam mam problem przebywam za granicą przyjeżdżam na urlop nie mogę wrócić do domu ,którego jestem gł.najemcą bo mąż sprowadził sobie kochankę z dwójką dzieci z tej samej miejscowości i on tam zamieszkuje co mam robić w tej sytuacji

Krystyna Rembacz

9.9.2009 12:22:18

Re: Uprawnienie do przebywania w lokalu a meldunek

właśnie przed chwilą rozmawiałam z urzędnikiem gminy Warszawa śródmieście, który poinformował mnie o konieczności składania wniosku uprawniającego do przebywania w lokalu. Urzędnik stwierdził, że meldunek bez złożenia takiego wniosku jest nieważny, nawet jeśli osoba jest zameldowana już 7 lat. Jak jest naprawdę??? Dlaczego urzędnik nie zapoznał się z nową ustawą? Czy wnuczka po śmierci babci będzie miała tytuł głównego najemcy? pozdrawiam

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: