Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W świetle prawa Pana żona nie popełniła przestępstwa. Kodeks karny w swojej treści zawiera wprawdzie przepis o brzmieniu nieco przypominającym sytuację, jaka ma miejsce w Pana przypadku, ale nie ma tu mimo wszystko zastosowania.
Chodzi o artykuł 211 kodeksu karnego, zgodnie z którym kto, wbrew woli osoby powołanej do opieki lub nadzoru, uprowadza lub zatrzymuje małoletniego poniżej lat 15 albo osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Od razu warto podkreślić, iż przestępstwo uprowadzenia dziecka przez jedno z rodziców jest raczej szerzej ścigane w systemie prawa anglosaskiego, np. w USA.
Uprowadzenie lub zatrzymanie podopiecznego jest przestępstwem tylko wtedy, gdy jest popełnione „wbrew woli osoby powołanej do opieki lub nadzoru”. Występek uprowadzenia lub zatrzymania jest przestępstwem powszechnym, z tym zastrzeżeniem, że w kręgu jego podmiotu nie mieszczą się rodzice i opiekunowie, jeżeli władza rodzicielska nie została im zawieszona, ograniczona lub odebrana (SN w uchwale z 21 listopada 1979 r., VI KZP 15/79, OSNKW 1980, nr 1, poz. 2). Nie stanowi przestępstwa z art. 211 zabranie lub zatrzymanie dziecka przez jednego z rodziców wbrew woli drugiego z rodziców, jeżeli oboje wykonują wspólnie władzę rodzicielską. Mało tego, nawet ograniczenie władzy rodzicielskiej nie zawsze daje podstawę do odpowiedzialności karnej za uprowadzenie małoletniego, np. nie stanowi takiej podstawy jeżeli z ograniczenia władzy rodzicielskiej nie wynika zakaz przebywania małoletniego u rodzica, którego władzę rodzicielską ograniczono.
Podsumowując powyższe postępowanie policji względem Pana było/jest w pełni uzasadnione, gdyż rzeczywiście nie ma podstaw do ścigania Pana żony.
Kolejną kwestią jest zagadnienie władzy rodzicielskiej, która to przysługuje Państwu na tych samych zasadach względem wspólnego dziecka
Władza rodzicielska - prawa i obowiązki rodziców wobec dziecka