Urlop bezpłatny a staż pracy

Pytanie:

"Czy urlop bezpłatny odliczany jest od lat pracy, czyli trzeba ten urlop odpracować przed przejściem na emeryturę (mój pracodawca sugeruje że urlop bezpłatny odliczany jest dopiero po wybraniu 30 dni tego urlopu w ciągu roku)?"

Odpowiedź prawnika: Urlop bezpłatny a staż pracy

Do wyliczenia stażu pracy uprawniającego do przejścia na emeryturę bierze się pod uwagę tzw. okresy składkowe i nieskładkowe. Z tym, że okresy nieskładkowe nie mogą stanowić więcej niż 1/3 całego stażu pracy. Np. pracujący 30 lat może mieć 10 lat tzw. okresu nieskładkowego. I teraz, co to znaczy okres nieskładkowy? W ustawie emerytalnej wymieniony jest cały katalog okresów "związanych z zatrudnieniem", uważanych za okresy nieskładkowe. Między innymi jest to okres urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi, innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłatnych oraz okresy niewykonywania pracy - z powodu opieki nad dzieckiem: a) w wieku do lat 4 - w granicach do 3 lat na każde dziecko oraz łącznie - bez względu na liczbę dzieci - do 6 lat, b) na które ze względu na jego stan fizyczny, psychiczny lub psychofizyczny przysługuje zasiłek pielęgnacyjny - dodatkowo w granicach do 3 lat na każde dziecko. Znaczy to, że urlop bezpłatny zostanie wliczony do stażu pracy, tylko wtedy jeśli został udzielony w celu sprawowania opieki nad dzieckiem, co powinno być stwierdzone w świadectwie pracy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika