Urlop bezpłatny na żądanie
Pytanie:
"Kodeks pracy w art. 167 [2] przewiduje możliwość uzyskania nieplanowanego urlopu na żądanie. Pracownik wykorzystał w całości przysługujący mu urlop wypoczynkowy w bieżącym roku kalendarzowym. Nie korzystał z urlopu na żądanie w bieżącym roku kalendarzowym. Czy po wykorzystaniu całości przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego dopuszczalne jest żądanie od 1 do 4 dni bezpłatnego urlopu na żądanie? "
Odpowiedź prawnika: Urlop bezpłatny na żądanie
Urlop na żądanie stanowi część urlopu wypoczynkowego i nie jest on urlopem dodatkowym, zwiększającym wymiar urlopu pracownika o 4 dni. Pracodawca może więc odmówić udzielenia pracownikowi płatnego urlopu na żądanie, po wykorzystaniu w całości urlopu wypoczynkowego. Na marginesie można wspomnieć, iż urlop ten charakteryzuje się pewnymi odmiennościami od urlopu wypoczynkowego: nie obejmuje się go planem urlopów oraz nie dotyczy go zasada, iż należy go udzielić najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego. Innymi słowy urlop ten przysługuje w ramach i granicach urlopu wypoczynkowego, w danym roku kalendarzowym. Urlop na żądanie jest urlopem płatnym, natomiast zasady udzielania urlopów bezpłatnych regulują przepisy art. 174 i 175 Kodeksu pracy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?