Urlop dla poratowania zdrowia a pełnienie funkcji kuratora społecznego

Pytanie:

"Czy w czasie urlopu dla poratowania zdrowia można pełnić funkcje kuratora społecznego?"

Odpowiedź prawnika: Urlop dla poratowania zdrowia a pełnienie funkcji kuratora społecznego

W pierwszej kolejności należy odnieść się do regulacji Karty nauczyciela w kwestii urlopu dla poratowania zdrowia:


Art. 73. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku, z zastrzeżeniem ust. 2.

7. W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. W przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową, dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy.

10. O potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zalecanego leczenia, orzeka lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący nauczyciela. Od orzeczenia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, przysługuje odwołanie do organu odwoławczego określonego w przepisach wydanych na podstawie ust. 11 oraz w trybie określonym w tych przepisach.


Szczególną uwagę należy zwrócić na ust. 7 cytowanego artykułu, który przewiduje obligatoryjne odwołanie nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia w przypadku stwierdzenia, że w okresie trwania urlopu podjął on działalność zarobkową. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 7 lipca 2005 r. II PZP 5/2005 podstawą odwołania nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia może być również kontynuowanie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy lub wykonywanie innej działalności zarobkowej rozpoczętych przed udzieleniem tego urlopu.

Konieczne jest jednak ustalenie, czy pełnienie funkcji kuratora społecznego jest działalnością zarobkową w rozumieniu analizowanego przepisu. Zgodnie z art. 90 u.k.s.:


Art. 90. 1. Prezes sądu rejonowego, na wniosek kierownika zespołu, ustala i przyznaje kuratorowi społecznemu miesięczny ryczałt z tytułu zwrotu kosztów ponoszonych w związku ze sprawowanym przez niego nadzorem lub dozorem, płatny do dnia 20 każdego miesiąca.


Należy więc stwierdzić, że przyznawane kuratorowi społecznemu kwoty nie są wynagrodzeniem lecz zwrotem ponoszonych przez niego kosztów. Tym samym trudno mówić o prowadzeniu działalności zarobkowej, czyli takiej, której   co najmniej   celem jest osiągnięcie zysku.

Wykonywanie funkcji kuratora społecznego nie dawałoby więc podstawy do odwołania nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia.


Należy jednak zauważyć, że ten rodzaj urlopu udzielany jest w celu przeprowadzenia zalecanego leczenia, o którego potrzebie orzeka lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący nauczyciela. W tym aspekcie należy zwrócić uwagę na następujące przepisu ustawy o kuratorach sądowych:


Art. 84. 1. Do pełnienia funkcji kuratora społecznego może być powołany ten, kto:

  1)  odpowiada warunkom określonym w art. 5 ust. 1 pkt 1-3

Art. 5. 1. Kuratorem zawodowym może być mianowany ten, kto:

  1)  posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,

  2)  jest nieskazitelnego charakteru,

  3)  jest zdolny ze względu na stan zdrowia do pełnienia obowiązków kuratora zawodowego,


W zależności więc od stwierdzonej przypadłości może zachodzić przeszkoda w sprawowaniu funkcji kuratora społecznego, a to ze względu na art. 84 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 3


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika