Urlop macierzyński a działalność gospodarcza

Pytanie:

"Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, równocześnie jestem zatrudniona na pełnym etacie na czas nieokreślony. W połowie grudnia przejdę na urlop macierzyński. Pełnomocnikiem mojej firmy jest współmałżonek z którym posiadam rozdzielność majątkową. Pełnomocnictwo nie obejmuje mocowań do dysponowania kontem bankowym oraz do wystawiania faktur oraz do podpisywania umów. Nie mam zamiaru rozszerzać pełnomocnictwa na w/wym. czynności. Prowadzę firmę szkoleniową, same szkolenia prowadzą osoby z którymi podpisuję umowy o dzieło, tak że de facto nie wykonuję żadnych czynności szkoleniowych a pozostałe sprawy m.in. akwizycja , reprezentacja firmy na szkoleniach są w gestii pełnomocnika. Czy w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego będę mogła spokojnie podpisywać faktury oraz dokumenty bankowe bez narażania się na zarzut, że łamie zasady przebywania na urlopie macierzyńskim?"

Odpowiedź prawnika: Urlop macierzyński a działalność gospodarcza

Kluczowe znaczenie dla zagadnienia ma ocena celowościowa instytucji urlopu macierzyńskiego. Urlop ten ma na celu zapewnienie matce dostatecznej ilości czasu do opieki nad dzieckiem. Wynika z tego, że można w czasie urlopu macierzyńskiego dokonywać czynności które nie zakłócają opieki nad dzieckiem. Jeżeli Pani uczestnictwo w prowadzeniu spraw przedsiębiorstwa ogranicza się do podpisywania dokumentów (np. w domu) to z całą pewnością nie wpływa to ujemnie na opiekę nad dzieckiem, więc nie może być uznane za sprzeczne z zasadami przyznawania urlopów macierzyńskich


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika