Urlop macierzyński nauczyciela
Pytanie:
"Nauczycielka zatrudniona w szkole na czas określony od dnia 01.09.2001 r. do dnia 31.08.2004 r. przebywała na urlopie macierzyńskim w okresie od 09.06.2003 r. do 28.09.2003 r. Po urlopie macierzyńskim przebywała na urlopie wypoczynkowym. Z dniem 10.11.2003 r. powróciła do pracy, korzystała z urlopu w 2004 r. w czasie ferii zimowych (2 tygodnie), a następnie złożyła podanie o urlop wychowawczy w okresie od 01.03.2004 r. do 25.06.2004 r. (ostatni dzień zajęć szkolnych). Czy nauczycielce powinien być udzielony urlop wychowawczy do 25.06.2004 r., czy zgodnie z paragrafem 17 ustawy w sprawie urlopów i zasiłków wychowawczych (urlop dłuższy niż 1 m-c) do 31.08.2004 r.? Jeśli do 31.08.2004 r., to za jaką ilość dni należy wypłacić ekwiwalent za urlop?"
Odpowiedź prawnika: Urlop macierzyński nauczyciela
Karta Nauczyciela stanowi w art. 67a, iż z wnioskiem o udzielenie urlopu wychowawczego nauczyciel występuje do organu, który nawiązał z nim stosunek pracy. Warto przy tym zaznaczyć, iż wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego powinien być zgłoszony co najmniej na 1 miesiąc przed wskazanym terminem rozpoczęcia tego urlopu. W przypadku nauczycieli zastosowanie w pierwszej kolejności mają przepisy Karty Nauczyciela, a nie przepisy ogólne z zakresu prawa pracy. Dlatego też należy stwierdzić, że skoro Karta Nauczyciela stanowi także, iż "termin zakończenia urlopu wychowawczego powinien przypadać na dzień poprzedzający rozpoczęcie roku szkolnego; w takim przypadku termin udzielonego urlopu ulega odpowiedniemu skróceniu, a na wniosek nauczyciela - odpowiedniemu przedłużeniu", to skoro nauczycielka złożyła stosowny wniosek, to generalnie jej urlop wychowawczy powinien trwać do końca wakacji, skoro jednak wyraźnie o to nie wnioskuje, urlop ten może zakończyć się z ostatnim dniem roku szkolnego. Domyślamy się, iż skoro pyta Pani/Pan o ekwiwalent za urlop, to chodzi o niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Zastosowanie ma tutaj art. 66 Karty Nauczyciela, który w ustępie 2 stanowi, iż w razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, powołania do zasadniczej służby wojskowej albo do odbywania zastępczo obowiązku tej służby, do okresowej służby wojskowej lub do odbywania długotrwałego przeszkolenia wojskowego - [nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu], nie więcej jednak niż za 8 tygodni w odniesieniu do nauczycieli zatrudnionych w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe (im bowiem przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania), a nie więcej niż za 35 dni roboczych w odniesieniu do nauczycieli zatrudnionych w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne (im bowiem przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?