e-prawnik.pl Porady prawne

Urlop nauczyciela w celu dalszego kształcenia się

Pytanie:

Jestem nauczycielem, czy mogę otrzymać urlop w celu dalszego kształcenia się?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Urlop nauczyciela w celu dalszego kształcenia się

Ustawa Karta Nauczyciela zawiera regulację urlopu dla dalszego kształcenia się:

Art. 68. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć przysługuje urlop płatny dla dalszego kształcenia się oraz inne ulgi i świadczenia związane z tym kształceniem. Nauczyciel może otrzymać urlop płatny lub bezpłatny dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych, a bezpłatny z innych ważnych przyczyn.
2. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady udzielania urlopów, ulg i świadczeń, o których mowa w ust. 1, oraz organy uprawnione do ich udzielania, uwzględniając w szczególności:
1) płatne urlopy szkoleniowe dla nauczycieli odbywających studia wyższe oraz kształcących się w zakładach kształcenia nauczycieli;
2) udzielanie przez organy prowadzące szkoły i dyrektorów szkół pomocy nauczycielom kształcącym się;
3) udzielanie nauczycielom kształcącym się poza miejscem zamieszkania świadczeń związanych z przejazdami, zakwaterowaniem i wyżywieniem.

Potrzebujesz porady prawnej?