Urlop ojcowski

Pytanie:

Pracownica urodziła dziecko. Czy tygodniowy urlop ojcowski przysługuje ojcu dziecka niezależnie od ilości dni urlopu macierzyńskiego wykorzystanych przez matkę dziecka (części obowiązkowej i fakultatywnej w całości). Czy matka musi zrezygnować z tygodnia części fakultatywnej, aby ojciec mógł otrzymać taki urlop?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Urlop ojcowski jest samodzielnym rodzajem urlopu, w związku z tym przysługuje ojcu niezależnie od ilości wykorzystanego przez matkę dziecka urlopu macierzyńskiego (zarówno obligatoryjnego i fakultatywnego). W związku z tym matka nie musi rezygnować z części swojego urlopu. Z urlopu tego będzie można skorzystać również wtedy, gdy w tym samym czasie na urlopie macierzyńskim przebywa już matka dziecka. Wymiar urlopu ojcowskiego wynosi jeden tydzień w roku 2010 i 2011 r.,a od 2012 r. dwa tygodnie, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.(282[3]KP).

Przypominamy, że warunkiem koniecznym do skorzystania z urlopu ojcowskiego powinien być złożony pracodawcy wniosek sporządzony w formie pisemnej i złożony najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem planowanego urlopu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 19.5.2016

  Urlop ojcowski - Kiedy przysługuje urlop ojcowski i w jakim wymiarze?

  Pracownicy – ojcowie, mogą korzystać z urlopu ojcowskiego od 2010 roku. Instytucja ta została wprowadzona do Kodeksu pracy ustawą z dnia 6 grudnia 2008 roku o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz (...)

 • 17.6.2019

  Urlop taty

  Coraz więcej mężczyzn decyduje się na urlop ojcowski. Tylko w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku z dziećmi zostało o 2,3 tys. ojców więcej niż jeszcze rok temu.

 • 8.9.2017

  Urlopy dla rodziców

  Od stycznia do lipca br. z urlopów dla rodziców skorzystało ponad 500 tys. osób w tym 402 tys. kobiet i 97,3 tys. mężczyzn. To ponad 20 tys. więcej niż w analogicznym okresie (...)

 • 14.5.2017

  Rodzice na urlopach

  Wraz z wzrostem liczby urodzeń rośnie liczba urlopów rodzicielskich. Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (20 (...)

 • 25.3.2015

  Urlop macierzyński - Najważniejsze informacje o urlopie macierzyńskim

  W ostatnim czasie weszło w życie wiele nowelizacji prawa pracy, regulujących na nowych zasadach uprawnienia zawiązane z macierzyństwem przysługujące pracownikom. Wydłużono okresy pozostawania (...)