Urlop ojcowski

Pytanie:

Pracownica urodziła dziecko. Czy tygodniowy urlop ojcowski przysługuje ojcu dziecka niezależnie od ilości dni urlopu macierzyńskiego wykorzystanych przez matkę dziecka (części obowiązkowej i fakultatywnej w całości). Czy matka musi zrezygnować z tygodnia części fakultatywnej, aby ojciec mógł otrzymać taki urlop?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Urlop ojcowski jest samodzielnym rodzajem urlopu, w związku z tym przysługuje ojcu niezależnie od ilości wykorzystanego przez matkę dziecka urlopu macierzyńskiego (zarówno obligatoryjnego i fakultatywnego). W związku z tym matka nie musi rezygnować z części swojego urlopu. Z urlopu tego będzie można skorzystać również wtedy, gdy w tym samym czasie na urlopie macierzyńskim przebywa już matka dziecka. Wymiar urlopu ojcowskiego wynosi jeden tydzień w roku 2010 i 2011 r.,a od 2012 r. dwa tygodnie, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.(282[3]KP).

Przypominamy, że warunkiem koniecznym do skorzystania z urlopu ojcowskiego powinien być złożony pracodawcy wniosek sporządzony w formie pisemnej i złożony najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem planowanego urlopu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: