Urlop okolicznościowy w trakcie wypoczynkowego lub zwolnienia lekarskiego

Pytanie:

"Czy w sytuacji, gdy zgon osoby bliskiej nastąpił w czasie mojego urlopu wypoczynkowego, urlop ten przedłuża się o należny urlop okolicznościowy? Jak wygląda sytuacja w przypadku zwolnienia lekarskiego?"

Odpowiedź prawnika: Urlop okolicznościowy w trakcie wypoczynkowego lub zwolnienia lekarskiego

Urlop okolicznościowy w istocie jest zwolnieniem od pracy, przerwą w wykonywaniu pracy (zawieszeniem obowiązku wykonywania pracy przez pracownika). Pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika od pracy na czas obejmujący 2 dni w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy, a obejmujący 1 dzień w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką. Tak więc jest to zwolnienie od pracy przysługujące pracownikowi niezależnie od urlopu wypoczynkowego oraz zwolnienia chorobowego. Podkreślić jednak należy, iż urlop okolicznościowy udzielony być powinien w przypadku, gdy pracownik wykonuje pracę, a nie przebywa na urlopie wypoczynkowym. W sytuacji, gdy przebywa on na takim urlopie nie ulega on przedłużeniu o okres urlopu okolicznościowego. Inaczej wygląda sytuacja, w przypadku choroby pracownika przebywającego na urlopie wypoczynkowym. W takim przypadku pracodawca zobowiązany jest udzielić urlopu wypoczynkowego w terminie późniejszym. Ma też obowiązek przesunąć termin planowanego przez pracownika urlopu, jeśli ten nie może go rozpocząć z powodu choroby (również z powodu odosobnienia ze względu na chorobę zakaźną, ćwiczeń wojskowych, urlopu macierzyńskiego).

Więcej na temat urlopu okolicznościowego w artykule: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika