Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 108 ustawy o szkolnictwie wyższym, nauczyciel akademicki uzyskuje prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego w ostatnim dniu poprzedzającym letnią przerwę w zajęciach dydaktycznych, a prawo do drugiego i dalszych urlopów - z początkiem każdego następnego roku kalendarzowego.
Nauczycielowi akademickiemu przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 36 dni roboczych w ciągu roku. Tryb udzielania urlopów określa senat uczelni, z uwzględnieniem art. 163 Kodeksu pracy, który stanowi o tym, że urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.
Przepis ten oznacza, że nauczyciel nabył pierwsze prawo do urlopu w roku 2004, w ostatnim dniu poprzedzającym letnią przerwę. Przebywając na urlopie bezpłatnym, nauczyciel nadal był zatrudniony, a więc, moim zdaniem, prawo do kolejnych urlopów nabędzie on z dniem 1 stycznia 2006 r. Powyższe nie oznacza jednak, że może on żądać udzielenia urlopu w dowolnym momencie. Powinien on bowiem w tym zakresie kierować się zasadami ustalonymi przez senat uczelni oraz planem urlopów.