Urlop wypoczynkowy zatrudnionego na 1/2 etatu

Pytanie:

"Pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę na okres próbny od 16 lipca do 30 września - na 1/2 etatu. Jest to jego pierwsza praca (tzn. pracownik twierdzi że wcześniej pracował ale nie dostarczył żadnych dokumentów potwierdzających ten fakt). Wykształcenie - średnie (też nie ma żadnych dokumentów). Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego jest należny?"

Odpowiedź prawnika: Urlop wypoczynkowy zatrudnionego na 1/2 etatu

Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje osobie zatrudnionej na umowę o pracę, a więc także osobie zatrudnionej na umowę o pracę na okres próbny. Ze względu na staż pracy (brak wcześniejszego zatrudnienia) pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 20 dni roboczych w roku. Nawet gdyby uznać ukończenie przez pracownika szkoły średniej, nic się w tej kwestii nie zmienia na dzień dzisiejszy.

Ponieważ pracownik jest zatrudniony na 1/2 etatu, przysługujący mu urlop wypoczynkowy wynosi połowę wymiaru, czyli 10 dni roboczych. Jednakże zgodnie z zasadą udzielania urlopu wypoczynkowego w wymiarze godzinowym, pracownikowi należy udzielić urlopu w wymiarze 80 godzin roboczych, które w jego wypadku będą odpowiadały 20 dniom roboczym pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu.

Ponieważ jest to pierwsza praca tego pracownika, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje on prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • foniks1 2013-02-11 13:55:38

    jestem zatrudniona na 1/2 etatu od 5 lat poza tym mam staż pracy 13lat ile mi się należy urlopu?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika