Usprawiedliwienie nieobecności na rozprawie

Pytanie:

"Jednego pana z koneksjami nazwałem wielokrotnie oszustem w wielu pismach do potencjalnie narażonych na niego przedsiębiorców, przez co zostałem oskarżony (o dziwo - bo wszak nie groziłem mu, tylko rozsyłałem pisma ostrzegawcze, bez zapowiedzi) z art. 191 par. 2 kk. Na rozprawę chcę się stawić, tym bardziej, że jak dowiedziałem się, ów pan został (pośrednio dzięki mnie) już podejrzanym w sprawach o oszustwa. Jednakże termin, jaki sąd wyznaczył (w mieście odległym o prawie dwieście kilometrów ode mnie) pokrywa się z datą i jest tylko o godzinę później niż w innej sprawie rozprawa w sądzie w moim mieście, gdzie z kolei jestem świadkiem jako osoba, która wykryła przestępstwo i złożyła o nim zawiadomienie. Ta rozprawa została już raz przełożona, gdyż nie stawił się oskarżony. Chciałbym stawić się na tę właśnie rozprawę, a w mojej własnej - jako oskarżonego wysłać usprawiedliwienie powołując się na powyższe. Tym bardziej, że byłoby mi wstyd zadziałać odwrotnie, tzn. wysłać do sądu w moim mieście jako świadek usprawiedliwienie, z którego wynikać będzie, że jestem oskarżony w innej sprawie. Czy będzie to skuteczne usprawiedliwienie wysłane zawczasu do tego sądu, gdzie jestem oskarżony, w którym to usprawiedliwieniu napiszę, że muszę stawić się jako świadek w innej sprawie, gdzie termin został już raz przełożony? Nadmieniam, że termin w tej sprawie, gdzie występuję jako świadek został ustalony wcześniej, niż termin ustalony przez sąd, gdzie wystąpię jako oskarżony. "

Odpowiedź prawnika: Usprawiedliwienie nieobecności na rozprawie

 Art. 75 § 2 kodeksu postępowania karnego wiąże konsekwencje prawne jedynie z nieusprawiedliwionym niestawiennictwem (zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie). Podstawowym powodem usprawiedliwienia nieobecności jest zaświadczenie lekarskie, którego tryb udzielenia został uregulowany rozporządzeniem.

 W Pana sytuacji musimy przyjąć założenie, że wezwanie do  stawiennictwa w sprawie w Pańskim mieście ma charakter obowiązkowy. Musi Pan zatem dostarczyć sądowi, gdzie ma Pan wystąpić jako oskarżony, zawiadomienie, że został Pan wezwany na świadka i  kopię tego wezwania. Równocześnie proszę pamiętać, by uczynić to możliwie jak najwcześniej przed terminem rozprawy. W razie gdyby istniało zagrożenie, że Pana usprawiedliwienie nie dotrze do sądu drogą pocztową, proszę zadzwonić do sekretariatu sądu i przedstawić całą sprawę.

Podany przez Pana powód powinien być zatem wystarczający dla usprawiedliwienia Pańskiej nieobecności.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika