Usprawiedliwienie nieobecności w szkole

Pytanie:

"Jestem lekarzem pediatrą. Rodzice pacjentów hospitalizowanych w Oddziale Pediatrii gdzie pracuję, domagają się wystawiania przez lekarzy zwolnień/zaświadczeń celem przedłożenia w szkole ( podstawowej, gimnazjum, liceum) aby usprawiedliwić nieobecność dziecka, bądź zwolnić z ćwiczeń wychowania fizycznego. O ile wystawiania zwolnień na druku ZUZ ZLA dla uczniów będących młodocianymi pracownikami, odbywających praktyki zawodowe jest zrozumiałe, o tyle uważam iż usprawiedliwienie nieobecności w szkole ze względu na chorobę nieletniego dziecka jest możliwe przez rodziców dziecka (zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Czy bylibyście państwo uprzejmi podać podstawy prawne usprawiedliwiania nieobecności w szkole dzieci przez rodziców? Czy lekarz ma obowiązek wydawać zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność dziecka z powodu choroby , pobytu w szpitalu, a także zwolnienia okresowego z zajęć wychowania fizycznego?"

Odpowiedź prawnika: Usprawiedliwienie nieobecności w szkole

Obowiązujące przepisy z zakresu prawa oświatowego nie regulują trybu wydawania zwolnień lekarskich dla uczniów oraz studentów. Stanowisko takie zajmuje Ministerstwo Edukacji Narodowej w piśmie z 1 grudnia 2005 r., skierowanym do Porozumienia Podkarpackiego Związku Pracowników Ochrony Zdrowia. W piśmie tym stwierdza się ponadto, iż w stosunku do kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych oraz kandydatów do szkół wyższych uzasadnione są jedynie badania lekarskie, których zakres i procedury zostały określone w rozporządzeniu ministra zdrowia i opieki społecznej z dnia 15 września 1997 roku w sprawie badań lekarskich kandydatów do szkół ponadpodstawowych lub wyższych, uczniów tych szkół oraz studentów i uczestników studiów doktoranckich, którzy w trakcie praktycznej nauki zawodu lub studiów są narażeni na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia, oraz sposobu dokumentowania tych badań.

Stanowisko podobne zajmują poszczególne kuratoria oświaty w komunikatach kierowanych do placówek oświatowych. W chwili obecnej lekarz nie ma obowiązku wystawiania takich zwolnień.

Nieobecności w szkole powinny być usprawiedliwiane przez prawnych opiekunów dziecka - zazwyczaj są to rodzice którym przysługuje władza rodzicielska. Usprawiedliwienie nieobecności wchodzi bowiem właśnie w zakres w/w władzy rodzica nad dzieckiem która przejawia się w obowiązku i prawie do wykonywania pieczy na dzieckiem oraz jego majątkiem.

Jako że władza rodzicielska trwa do momentu uzyskania przez dziecko pełnoletności, po jej uzyskaniu uczeń ma prawo sam usprawiedliwiać swoją nieobecność w szkole. Należy przy tym zauważyć że niezgodne z prawem są szkolne statuty która zabraniają takiego postępowania, na co zwraca uwagę w w/w piśmie MEN.

Powyższa treść dotyczy także czasowych zwolnień z zajęć wychowania fizycznego, które w tym przypadku traktowane są tak jak zwykłe zajęcia szkolne. Natomiast jeśli chodzi o całkowite zwolnienie ucznia z zajęć wychowania fizycznego, to zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej w sprawie warunków i sposobów oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. 2007 r., Nr 83 Poz. 562), dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć z wychowania fizycznego, informatyki lub technologii informacyjnej na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, oraz na czas określony w tej opinii. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • szymon 2019-11-04 09:39:02

    Uczeń SP uciekł z lekcji (nie powiadomił nauczyciela i wychowawcy). Wychowawca wpisał w i-dziennik nieobecność. Rodzic prosi o usprawiedliwienie. Czy wychowawca musi usprawiedliwić wagarową nieobecność? Czy jest przepis/rozporządzenie mówiące o tym, że nieobecności typu wagary nie podlegają usprawiedliwieniom?

  • Jacek 2019-09-10 17:23:49

    Widzę, że Andrzej z 2010 roku, nie doczekał się odpowiedzi na Państwa stronie odnośnie tego, czy rodzic ma obowiązek podać powód nieobecności dziecka w szkole. Chcę ponowić to pytanie: czy nauczyciel ma prawo - a może obowiązek - żądać określenia powodów nieobecności ucznia w szkole.

  • Kinga 2019-03-25 00:46:54

    Czy nauczyciel ma prawo odmówić mi usprawiedliwienia dziecka nieobecności z powodu choroby?

  • Andrzej 2012-12-08 20:37:33

    Szukałem informacji, czy pisząc usprawiedliwienie do szkoły podstawowej o nieobecności dziecka konieczne jest podawanie informacji, z jakiego powodu dziecko było nieobecne w szkole. Upierdliwa nauczycielka za każdym razem chce wiedzieć, dlaczego dziecko nie było w szkole. Uważam, że jeśli napiszę "Proszę o usprawiedliwienie nieobecności w szkole syna ..... w dniach ... r." plus mój podpis, jest wystarczające. Niestety takiej informacji nie znalazłem na Państwa stronie internetowej, a chyba nie jestem pierwszy i nie ostatni, który chciałby wiedzieć, jak mówi prawo w tym zakresie. Pozdrawiam Andrzej


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika