Ustanowienie pełnomicnika - wyjazd za granicę

Pytanie:

"Mieszkam od ponad roku w USA, ale w Polsce mam jeszcze ciągle różne sprawy. Na przykład wynajmuję mieszkanie oraz być może będę rozliczał PIT za 2006 rok. Ostatnio rozmawiałem z Panią z urzędu skarbowego, która poinformowała mnie, że ze względu na mój pobyt za granicą, mam obowiązek ustanowić w Polsce pełnomocnika na wypadek, gdyby US musiał się w jakiejś sprawie ze mną kontaktować ("nie będziemy Pana szukać za oceanem"). W odpowiedzi na poprzednie moje pytanie e-prawnik duzo wyjaśnil, ale nadal jednej rzeczy nie rozumiem. Czy o pisemnym ustanowieniu pelnomocnika muszę powiadomić urząd skarbowy? Czy wystarczy, jeśli pełnomocnik sobie trzyma w domu moje pełnomocnictwo i w razie czego się nim posłuży?"

Odpowiedź prawnika: Ustanowienie pełnomicnika - wyjazd za granicę

Jednym z podstawowych obowiązków formalnych, jakie należy wypełnić, jeszcze przed wyjazdem za granicę, jest ustalenie pełnomocnika w kraju. Zgodnie z art. 147 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1991 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r., Nr 137, poz. 926, ze zm.) w razie wyjazdu za granicę na okres co najmniej 2 miesięcy, strona obowiązana jest do ustanowienia pełnomocnika do spraw doręczeń. Ustanowienie pełnomocnictwa należy, zgodnie z § 3 wskazanego artykułu, zgłosić organowi podatkowemu właściwemu w sprawie. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy podatnik wyjeżdża na dłuży czas, pozostawiając pusty dom pod dotychczasowym adresem zamieszkania, w takiej sytuacji, jak to Pan określił „nie trzeba szukać podatnika za oceanem”. Jeżeli bowiem podatnik nie dopełni obowiązku i nie ustanowi pełnomocnika do spraw doręczeń, wówczas pismo uważa się za doręczone pod dotychczasowym adresem.

Pełnomocnictwo należy złożyć we właściwym urzędzie skarbowym, niestety nie jest wystarczające posiadanie dokumentu udzielonego pełnomocnictwa przez pełnomocnika w domu. W przypadku gdy udzieli Pan pełnomocnictwa i poinformuje o nim urząd skarbowy, wszelkie pisma zgodnie z art. 145 § 2 ustawy doręcza się pełnomocnikowi.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika