Ustny podział majątku
Pytanie:
"Podczas trwania małżeństwa zawarłem z żoną umowę ustną o podziale majątku, zaraz po tym złożyłem do sądu pozew o rozwód. Nasza umowa brzmiała następująco: ja, w drodze darowizny oddaję mieszkanie na rzecz żony i dziecka, wraz z wyposażeniem (120 000 zł. wartości w przybliżeniu), mi przypadał jedynie samochód i materiały budowlane, ponieważ mieliśmy w planach budowę domu (50 000 zł wartości w przybliżeniu). Ja osobiście wywiązałem się z danej umowy darując notarialnie w postaci darowizny mieszkanie żonie. W chwili obecnej jesteśmy w trakcie rozwodu, natomiast żona nie wywiązuje się z umowy i chce podziału reszty majątku na połowę, będąc już prawowitą właścicielką mieszkania. Umowa ustna została zawarta bez żadnych świadków. Czy dana umowa ustna pozostaje wiążąca, czy w chwili, gdy żona się jej wypiera przed sądem jej zawarcia jest uprawniona do połowy reszty majątku podczas jego podziału na sprawie rozwodowej?"
Odpowiedź prawnika: Ustny podział majątku
Zgodnie z przepisem art. 47 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa majątkowa małżeńska powinna być więc zawarta w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności – zawarta w innej formie jest nieważna. Jak więc wynika z powyższego umowa zawarta przez Państwa, jeśli uznać ją za umowę o rozdzielności majątkowej, we wskazany w stanie faktycznym sposób jest nieważna.
Podział majątku wspólnego, jest dokonywany po ustaniu małżeństwa i może nastąpić albo w drodze umowy między małżonkami, albo na drodze sądowej (tak w toku postępowania rozwodowego jak i po uzyskaniu rozwodu). Jeśli umowę uznać za podział majątku, wobec powyższego również będzie ona nieważna. Ponadto, jeśli w skład majątku wspólnego wchodzi nieruchomość, podział musi mieć formę aktu notarialnego.
Jeżeli podziału majątku będzie dokonywał sąd, może Pan w toku postępowania powołać się na przepis art. 45 kro, stanowiący o możliwości zwrotu nakładów poczynionych przez Pana na majątek odrębny małżonki – czyli na mieszkanie – m. in. koszty remontu, wyposażenia, zakupu mieszkania. Zgodnie z redakcją powołanego przepisu każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?