Usunięcie danych po wygaśnięciu umowy

Pytanie:

"W celu uzyskania kredytu Banki żądają kopii różnych dokumentów - np. osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą - musi " podarować " Bankowi: kopię NIP, kopię Regon-u, kopię zaświadczenia o działalności gospodarczej, czasami kopie PIT-ów, itp. Po spłacie kredytu Bank odmawia zwrotu tych kopii. W myśl ustawy o ochronie danych osobowych przechowywane w postaci umożliwiającej identyfikację osób, których dotyczą, nie dłużej niż jest to niezbędne do osiągnięcia celu przetwarzania, po spłacie kredytu cel przetwarzania nie istnieje. Jeśli właściciel danych sobie tego nie życzy, Bank powinien zwrócić kopie. Jak to wyegzekwować?"

Odpowiedź prawnika: Usunięcie danych po wygaśnięciu umowy

Zgodnie art. 32 ust. 1 pkt 6 ustawy o ochronie danych osobowych, każdej osobie przysługuje żądanie usunięcia ze zbioru danych osobowych, jeżeli są już zbędne do realizacji celu, dla którego zostały zebrane. Osoba powinna zwrócić się do administratora danych osobowych ze stosownym pisemnym żądaniem. Administrator obowiązany jest niezwłocznie podjąć czynności zmierzające do wykonania żądania. Jeżeli administrator danych nie dopełni obowiązku, osoba, której dane dotyczą, może się zwrócić do Generalnego Inspektora z wnioskiem o nakazanie dopełnienia tego obowiązku.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika