Utrudnianie kontaktów z dzieckiem

Pytanie:

"Rodzice dziecka po rozwodzie, obydwoje z pełnymi prawami rodzicielskimi, dziecko 22-miesięczne pozostaje przy matce. Ojciec żąda możliwości widywania dziecka 3 razy w tygodniu (w tym co drugi weekend od piątku u ojca w domu) + jeden miesiąc wakacji letnich, tydzień zimowych, tydzień Bożonarodzeniowy wymiennie z tygodniem noworocznym. Czy w czasie pobytu dziecka poza domem matki, matka dziecka może widywać się z dzieckiem (nawet mimo braku zgody byłego męża) i jak to wyegzekwować? I w jakim zakresie? Co w sytuacji, gdy były mąż na 2 tygodnie zabierze dziecko na urlop, a pozostałe 2 tygodnie dziecko będzie w jego domu? Czy były mąż może wymagać tak częstego widywania dziecka jeśli zakłóca to życie prywatne matki? Co można zrobić, jeśli przy braku zgody matki na nocowanie dziecka poza domem, ojciec nie oddaje tak małego dziecka matce do domu na noc?"

Odpowiedź prawnika: Utrudnianie kontaktów z dzieckiem

Skoro władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, to należy pamiętać o zasadzie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - zasadzie przyznającej obojgu rodzicom jednakowe prawa w zakresie sprawowania władzy rodzicielskiej, i to bez względu na to, czy rodzice są małżeństwem. Każdemu z rodziców przysługuje pełnia władzy z wyjątkiem istotnych spraw dziecka, o których rozstrzygają rodzice wspólnie, a w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy. W opisanym stanie faktycznym rodzice powinni dojść do porozumienia w sprawie kontaktów obojga z dzieckiem. Jedno drugiemu nie może tych kontaktów utrudniać. Jeżeli jednak rodzice dziecka nie potrafią dojść do porozumienia w tej sprawie konieczne stanie się rozstrzygnięcie kwestii spornych przez sąd opiekuńczy. Wtedy to sąd określi dokładnie dni i godziny wizyt i kontaktów rodziców z dzieckiem.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • wojtek 2012-09-12 12:13:37

    mam ograniczone widzenia się z dzieckiem(matka dzieckka miała lepszego adwokata)chcem utrzymywać stały kontakt z synem jednak jego matka wraz ze swoją matka(byłą teściową moją) pomimo sądowego orzeczenia o dniach i godzinach widzenia,stale stwarza mi problemy w egzekfowaniu czasu który mam przeznaczony na kontakt z Piotrusiem. interweniowałem już w policji ale ci są bezradni.CO MAM ROBIĆ???!!!

  • Paweł 2011-10-28 13:01:11

    niemoge z nia dojsc do porozumienia musze wszystko załatwic sadownie jak to zrobic?

  • Paweł 2011-10-28 12:59:06

    mam syna 6 lat ma mam widzenia z dzieckiem przyznane przez sad jednak matka dziecka niewydaje mi go w tych dniach co mam zrobic


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika