Utrudnianie wyceny nieruchomości

Pytanie:

"Sąd zlecił wycenę nieruchomości, na co napisałem zażalenie do Sądu. Nie otrzymałem odpowiedzi, mimo to Sąd ponownie zlecił rzeczoznawcy wycenę nieruchomości nie zawiadamiając mnie o tym. Informację taką dostałem od biegłego sądowego z terminem kiedy powinienem umożliwić jemu wykonanie wyceny. Czy mogę nie zgodzić się na tą wycenę i czy z tego tytułu mogę ponieść jakieś konsekwencje?"

Odpowiedź prawnika: Utrudnianie wyceny nieruchomości

W wypadkach wymagających wiadomości specjalnych sąd po wysłuchaniu wniosków stron co do liczby biegłych i ich wyboru może wezwać jednego lub kilku biegłych w celu zasięgnięcia ich opinii. Wiadomości specjalnych wymaga wycena nieruchomości. Wiedzę taką posiada biegły z zakresu rzeczoznawstwa majątkowego. Wykonanie czynności z zakresu wyceny może być połączone z oględzinami nieruchomości w celu oszacowania jej stanu i wartości. Oględziny wymagają wejścia na nieruchomość by ocenić jej stan.

Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego osobę trzecią, która bez uzasadnionych przyczyn nie zastosowała się do zarządzeń w przedmiocie oględzin, sąd skaże na grzywnę Obowiązek przedstawienia przedmiotu oględzin może wynikać jedynie z zarządzenia sądu lub przewodniczącego. Jeżeli osobą trzecią jest strona postępowania nie można jej skazać na grzywnę, lecz może ona ponieść negatywne konsekwencje w zakresie wyceny nieruchomości. Sąd może zastosować rygor przyjęcia wartości przedstawionej przez drugą ze stron.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika