Utworzenie spółki z partnerem zagranicznym

Pytanie:

"Czy istnieje możliwość utworzenia spółki cywilnej z obcokrajowcem, który bywa często w Polsce? Jaka może być inna ewentualność? Ma on ciekawe kontakty handlowe, ja możliwość wykonania wyrobu. W tej chwili pracuję jako osoba fizyczna prowadząca własną, jednoosobową firmę. Chcemy utworzyć jakąś formę spółki (prostą). Dodam, że obcokrajowiec nie posiada stałego adresu w Polsce. "

Odpowiedź prawnika: Utworzenie spółki z partnerem zagranicznym

Jest to oczywiście możliwe. Aby jednak prowadzić działalność gospodarczą w Polsce w formie spółki cywilnej czy np. spółki jawnej, obcokrajowiec musiałby przedstawić dokumnet potwierdzający zasadę wzajemności w swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium państwa, w którym mieszka obcokrajowiec. Zaświadczenie takie można uzyskać w polskim przedstawicielstwie dyplomatycznym w kraju zamieszkania obcokrajowca. Zaświadczenie takie nie jest wymagane, gdy Polska ma podpisaną umowę z tym państwem zawierającą zasadę wzajemności.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika