Uzgodnienie decyzji o warunkach zabudowy - PKP
Pytanie:
"Został złożony wniosek o ustalenie warunków zabudowy. Działka, na której planowana jest inwestycja sąsiaduje bezpośrednio z terenami PKP, po których przebiega linia kolejowa. Czy w opisanej sytuacji należy uzgodnić z PKP projekt decyzji o warunkach zabudowy, na podstawie art. 53 ust 4. pkt 9 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym?"
Odpowiedź prawnika: Uzgodnienie decyzji o warunkach zabudowy - PKP
Jak wskazuje przepis art. 53 ust. 4 pkt 9 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, decyzje w sprawach ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego wydaje się w porozumieniu z właściwym zarządcą drogi - w odniesieniu do obszarów przyległych do pasa drogowego. Za zarządcę drogi należy uznać, zgodnie z ustawą 21 marca 1985 roku o drogach publicznych, w zależności od rodzaju drogi:Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad w przypadku dróg krajowych,
zarząd województwa w przypadku dróg wojewódzkich,
zarząd powiatu w przypadku dróg powiatowych,
wójta (burmistrz, prezydent miasta) w przypadku dróg gminnych
Art. 53. 1. Usytuowanie budowli, budynków, drzew i krzewów oraz wykonywanie robót ziemnych w sąsiedztwie linii kolejowych, bocznic kolejowych i przejazdów kolejowych może mieć miejsce w odległości niezakłócającej ich eksploatacji, działania urządzeń związanych z prowadzeniem ruchu kolejowego, a także niepowodującej zagrożenia bezpieczeństwa ruchu kolejowego.
2. Budowle i budynki mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 10 m od granicy obszaru kolejowego, z tym że odległość ta od osi skrajnego toru nie może być mniejsza niż 20 m, z zastrzeżeniem ust. 4.
3. Odległości, o których mowa w ust. 2, dla budynków mieszkalnych, szpitali, domów opieki społecznej, obiektów rekreacyjno-sportowych, budynków związanych z wielogodzinnym pobytem dzieci i młodzieży powinny być zwiększone, w zależności od przeznaczenia budynku, w celu zachowania norm dopuszczalnego hałasu w środowisku, określonych w odrębnych przepisach.
4. Przepisu ust. 2 nie stosuje się do budynków i budowli przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego i utrzymania linii kolejowej oraz do obsługi przewozu osób i rzeczy.
Wszelkie budowle wykonywane w sąsiedztwie linii kolejowych winny być zgodne ze wskazanymi wymogami.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?