Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Ogólnie rzecz biorąc, dysponuje Pan dwojakiego rodzaju rozwiązaniami, uzależnionymi od tego, w jakim stanie znajduje się Pańska sprawa. Pierwsze z nich dotyczy sytuacji, w której nie dokonał Pan jeszcze uiszczenia opłaty sądowej od pozwu. Wówczas rozwiązaniem będzie brak wniesienia takiej opłaty, zwrot pozwu dokonany przez sąd i ponowne wniesienie przez Pana pozwu, w którego treści znajdą się nowe dowody i twierdzenia. Warto bowiem pamiętać, że pismo zwrócone nie wywołuje skutków prawnych, jakie wiążą się z jego wniesieniem do sądu.
Drugie rozwiązanie dotyczy zaś sytuacji, w której sprawa zawisła już w sądzie - czyli nastąpiło skuteczne wniesienie pozwu wraz z dokonaniem stosownej opłaty. W takiej sytuacji rozszerzenie pozwu i powołanie nowych dowodów może nastąpić albo na rozprawie, albo w drodze odrębnego pisma procesowego. Forma tego pisma procesowego uzależniona będzie od trybu postępowania, w jakim toczy się sprawa. Jeżeli będzie to postępowanie uproszczone, powód winien złożyć urzędowy formularz. Pamiętać jednak należy, że w tym postępowaniu, podobnie zresztą, jak w postępowaniu przed sądem gospodarczym obowiązuje reguła, wedle której powołanie nowych dowodów jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy powód wykaże, że nie mógł uczynić tego wcześniej albo potrzeba powołania nowych dowodów wynikła później. Jeżeli sprawa rozpatrywana jest w zwykłym trybie, pismo procesowe może przybrać zwykłą formę pisemną, bez konieczności użycia urzędowych formularzy. W wypadku zmiany lub rozszerzenia powództwa niezbędne jest powołanie i wskazanie nowych dowodów przez powoda. Jest to nadrzędny obowiązek powoda związany z uczestnictwem w postępowaniu sądowym, leżący nota bene w jego interesie.
W celu uzyskania odpowiedzi na pytanie, kiedy można zmienić powództwo, prosimy o zapoznanie się z treścią odpowiedzi Zmiana powództwa.