Uzupełnienie pozwu

Pytanie:

"Czy można do pierwszego pozwu, który przedkłada się na pierwszą sprawę o rozwód tzw. sprawę pojednawczą, dołączyć pozew czy też pismo uzupełniające treść pozwu pierwszego, aby sąd zapoznał się z jego treścią i uwzględnił ją na drugiej rozprawie tzw. merytorycznej?"

Odpowiedź prawnika: Uzupełnienie pozwu

Zmiana treści pozwu jest dopuszczalna pod warunkiem, że nie powoduje zmiany właściwości sądu. Zmiana może polegać przykładowo na zmianie treści żądania lub jego podstawy faktycznej. Jeżeli zmiana nie spełnia tego warunku, a świadczy o wystąpieniu z nowym roszczeniem, sąd rozpoznaje roszczenie w oddzielnej sprawie lub, w razie swej niewłaściwości, przekazuje sądowi właściwemu. Jeżeli zmiana następuje w sądzie rejonowym całość pozwu ze zmianą przekazuje się do sądu okręgowego, który jest właściwy dla zmienionego powództwa. Sposób dalszego rozstrzygnięcia sprawy zależy więc od treści zmian. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że bliższe określenie lub uzupełnienie podstawy faktycznej nie jest uznawane za zmianę powództwa i nie musi spełniać określonego wyżej warunku; a z treści pytania wynika, że prawdopodobnie właśnie to ma na celu strona. Zmiana powództwa może być dokonana przez skierowanie odpowiedniego pisma procesowego do sądu, który doręczy pismo w sprawie zmiany pozwanemu, a także ustnie na rozprawie w obecności pozwanego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Stanisław 2019-04-04 12:29:04

    Jednostka OSP wniosła o zasiedzenie gruntu pod Remizą. Odbyła się już pierwsza rozprawa. Na rozprawie wyszły okoliczności gdzie są zobowiązał wnioskodawcę i uczestników aby w terminie 14 dni zwrócić się pismem o dołączenie dodatkowych dowodów ( ponieważ są na rozprawie nie przyjął), Moje pytanie jest takie. Jak zatytułować takie pismo?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika