Użyczenie mieszkania bratu

Pytanie:

"Rodzeństwo posiada odrębne własne mieszkania (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu) w różnych spółdzielniach mieszkaniowych. Brat podarował siostrze swoje mieszkanie (notarialnie) i w związku z tym został skreślony z listy członków swojej spółdzielni, a siostra nie złożyła wniosku a przyjęcie do tej spółdzielni. Sąd wieczystoksiągowy dokonał odpowiedniej zmiany w księdze wieczystej ujawniając nowego właściciela. Darczyńca chciałby jednak dalej mieszkać w tym mieszkaniu i opłacać czynsz, opłaty za media komunalne, telefon itp. co jest akceptowane przez obdarowaną. Nie jest zamiarem nowego właściciela (osoby obdarowanej) uzyskiwanie pożytków od darczyńcy z tytułu dalszego zamieszkiwania w tym lokalu. Strony zamierzają zawrzeć umowę najmu określając, iż po stronie obecnego lokatora (darczyńcy mieszkania) pozostaje opłacanie mediów, opłat stałych, czynszu w wysokości ustalanej przez spółdzielnię oraz ponoszenie kosztów utrzymania mieszkania (w tym ew. remontów) natomiast bez opłacania czynszu na rzecz nowego właściciela (osoby obdarowanej mieszkaniem) z uwagi na dokonane przekazanie majątku (mieszkania). Czy zawarcie takiej umowy najmu skutkować będzie powstaniem przychodu u jednej z osób w wysokości ceny rynkowej najmu wymagającego opłacania podatku?"

Odpowiedź prawnika: Użyczenie mieszkania bratu

Umowa najmu jest ze swej istoty umową odpłatną. Zatem co do zasady nie ma możliwości zawarcia umowy najmu bez określania czynszu. Opisany w pytaniu stan faktyczny odpowiada umowie użyczenia, zatem strony powinny rozważyć zawarcie takiej umowy. Umowa użyczenia jest umową nieodpłatną (bez czynszu), przy czym można nałożyć na biorącego do używania konieczność pokrywania bieżących wydatków związanych z przedmiotem użyczenia (lokalem mieszkalnym), a także koszty remontów. W takim przypadku zawarcie umowy użyczenia nie będzie skutkować u żadnej z osób powstaniem przychodu w wysokości ceny rynkowej najmu wymagającego opłacania podatku.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika