VAT przy usługach pośrednictwa finansowego
Pytanie:
"Świadczę usługi pośrednictwa finansowego. Generalnie są one zwolnione z VAT. Zwolnienie nie dotyczy jednak np. usług doradztwa finansowego. Proszę o sprecyzowanie jakiego rodzaju usługi stanowią doradztwo finansowe i jak je odróżnić np. od usług pośrednictwa związanych z zawieraniem umów kredytowych. Czy np. przygotowanie dokumentacji kredytowej dla klienta, który następnie przedłoży ją w banku stanowi usługę doradztwa finansowego podlegającą stawce 22% VAT (kosztem mojej usługi obciążam klienta)? W sytuacji gdybym składał takie dokumenty w imieniu klienta bezpośrednio do banku i z tego tytułu otrzymam wynagrodzenie od banku, to usługa taka korzysta ze zwolnienia z VAT?"
Odpowiedź prawnika: VAT przy usługach pośrednictwa finansowego
Na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwolnione są z podatku VAT usługi pośrednictwa finansowego (sekcja J ex 65 – 67 PKWiU), za wyjątkiem:
-
działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,
-
usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,
-
usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),
-
usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,
-
usług ściągania długów oraz faktoringu,
-
usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,
-
usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,
-
transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,
-
transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.
Odpowiedzi na powyższe pytanie nie udzielają ustawy podatkowe. Podatnicy często mają problem z prawidłowym zakwalifikowaniem danej czynności, gdyż na ogół usługa nie jest jednorodna i wyczerpująca opis tylko konkretnej klasyfikacji. Pomocą w tym zakresie może być urząd statystyczny, który przy szczegółowym opisie danej czynności (usługi) zaklasyfikuje ją do konkretnej grupy. Poniżej opisane zostały podstawowe grupy (przy tym stanie faktycznym, określonym w pytaniu), które mogą mieć znaczenie dla podatnika, na zasadzie wyłączania opisanej usługi spod opisanej klasyfikacji.
Grupowanie PKWiU 65 obejmuje usługi pośrednictwa pieniężnego oraz usługi pośrednictwa finansowego pozostałe. Te pierwsze (całkowicie zwolnione z VAT) to usługi świadczone przez bank centralny oraz banki komercyjne, pocztę państwową oraz inne instytucje specjalistyczne.
Natomiast usługi pozostałe oznaczają usługi leasingu finansowego, udzielanie pożyczek poza systemem bankowym, usługi pośrednictwa w obrocie wierzytelnościami, organizowanie kompensat bezgotówkowych i windykację. Ponadto pod nr 65.23 – usługi w zakresie pośrednictwa finansowego pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane – umieszczono usługi funduszy inwestycyjnych oraz obrót papierami wartościowymi.Grupowanie PKWiU 66 dotyczy usług ubezpieczeniowych oraz funduszów emerytalno-rentowych.
Grupowanie PKWiU 67 – usługi pomocnicze, związane z pośrednictwem finansowym pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane – obejmuje usługi pośrednio lub bezpośrednio związane z usługami finansowymi, i poza pewnymi wyjątkami co do zasady usługi te podlegają zwolnieniu z VAT.
Pod nr 67.13 znajdują się usługi pośrednictwa między stronami umowy kredytowej (sytuacja z pytania), usługi doradztwa finansowego i maklerów, a także usługi kantorów. Zwolnienie z VAT nie dotyczy usługi doradztwa finansowego oraz działalności maklerów (tu stawka 22%). Tym samym należy przyjąć, iż usługi pośrednictwa między stronami umowy udzielenia i przyjęcia kredytu są zwolnione z VAT.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?