Warunki rezygnacji z OFE
Pytanie:
"W 1999 r. wstąpiłam do II filaru emerytalnego. Mam 52 lata. Czy mogę zrezygnować z II filaru i pod warunkiem zwrotu składek na konto ZUS i pozostać na starych zasadach? Zaraz po wstąpieniu do II filaru funduszu emerytalnego pogorszył się mój stan zdrowia i przeszłam na rentę. Praktycznie mam tylko 1000 złotych i nie mam szansy, iż podejmę pracę ze względu na zdrowie. Wiem, że podjęłam złą decyzję. Czy mam jakąś szansę?"
Odpowiedź prawnika: Warunki rezygnacji z OFE
Zgodnie z ustawą z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (artykuł 88) członek może zrezygnować z członkostwa w pracowniczym funduszu, w drodze wypowiedzenia pracowniczej umowy emerytalnej, na zasadach określonych w ustawie o pracowniczych programach emerytalnych. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż urodziła się Pani w roku 1952. Zgodnie natomiast z artykułem 111 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podział składki (poprzez wybór ofe) był obowiązkowy dla ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1968 r. Natomiast ubezpieczeni urodzeni po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r. (czyli tak jak Pani), mogą na swój wniosek przystąpić - poprzez zawarcie umowy - do wybranego otwartego funduszu emerytalnego. Z opisu wynika, iż tak Pani właśnie uczyniła. Jednak zgodnie z ustępem 5 powołanego powyżej przepisu takie przystąpienie do otwartego funduszu emerytalnego jest nieodwołalnym oświadczeniem woli o wyborze ubezpieczenia emerytalnego na zasadach określonych dla osób urodzonych po dniu 31 grudnia 1968 r. Wynika więc z tego, iż w takich warunkach nie może Pani skorzystać z możliwości wypowiedzenia takiej umowy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?