Warunki techniczne telekomunikacyjnych obiektów budowlanych

Pytanie:

"Jakim warunkom technicznym powinny odpowiadać telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie?"

Odpowiedź prawnika: Warunki techniczne telekomunikacyjnych obiektów budowlanych

Pytanie dotyczy przepisów z zakresu prawa administracyjnego regulujących kwestie związane z usytuowaniem linii energetycznych. W tym zakresie na uwagę zasługuje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 października 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie. Przepisy tego rozporządzenia stosuje się przy projektowaniu i budowie telekomunikacyjnych obiektów budowlanych.

Zgodnie ze słowniczkiem definicji pojęć użytych w rozporządzeniu telekomunikacyjny obiekt budowlany oznacza linię kablową podziemną, linię kablową nadziemną, kanalizację kablową, kontenery telekomunikacyjne, szafy kablowe oraz wolno stojące konstrukcje wsporcze anten i urządzeń radiowych, w tym wolno stojące maszty antenowe i wolno stojące wieże antenowe. Z kolei przez linię kablową podziemną należy rozumieć linię kablową umieszczoną bezpośrednio w ziemi.

Zgodnie z § 5. rozporządzenia dopuszcza się budowę linii kablowych podziemnych, przy czym głębokość podstawowa ułożenia kabla w ziemi powinna być nie mniejsza niż 0,7 m, a w połowie głębokości ułożenia kabla powinna być umieszczona taśma ostrzegawcza. Zatem minimalna głębokość w jakiej na jakiej powinny zostać ułożone kable to 70 cm od powierzchni. Ze względu na szczególne przeznaczenie terenu, pod którym ma przebiegać linia kablowa podziemna § 7. rozporządzenia wprowadza regulacje szczególne. Zgodnie z tym przepisem:

Odległości linii kablowej od powierzchni ziemi poza pasem drogowym nie powinny być mniejsze niż:

1) 3,5 m - dla linii kablowych nadziemnych biegnących wzdłuż ulic i dróg publicznych, w miejscach niedostępnych dla pojazdów i ciężkiego sprzętu rolniczego;

2) 4 m - dla linii kablowych nadziemnych biegnących przez pola, przy zjazdach na pola uprane oraz nad wjazdami do zabudowań gospodarczych;

3) 3 m - dla linii kablowych nadziemnych biegnących poza miastami i miejscowościami o zwartej zabudowie oraz w miejscach niedostępnych dla pojazdów i ciężkiego sprzętu rolniczego;

4) 4,5 m - dla linii kablowych nadziemnych w miejscach dostępnych dla pojazdów i ciężkiego sprzętu rolniczego.

W zasadzie linie kablowe podziemne powinny zostać umieszczone w kanalizacji kablowej. Możliwe jest przy tym wykorzystanie drogowych obiektów inżynierskich znajdujących się w pasie drogowym. Aby jednak poprowadzić linię kablową w ten sposób zakład energetyczny musiałby uzyskać zgodę zarządcy drogi.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika