e-prawnik.pl Porady prawne

Warunki uzyskania prawa do renty

Pytanie:

Czy wysokość zarobków innych pracowników w tym samym zawodzie z takim samym stażem i w tej samej grupie zaszeregowania ma wpływ na otrzymanie renty z tytułu choroby zawodowej bez przeciwskazań do pracy?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Warunki uzyskania prawa do renty

24.9.2002

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie następujące warunki: 1) jest niezdolny do pracy, 2) ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy, 3) niezdolność do pracy powstała w okresach uprawniających do nabycia tego świadczenia (precyzyjnie określonych w ustawie), albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. Zarobki innych pracowników ani ich wysokość nie są przesłankami które powinny być uwzględniane przy nabyciu praw do renty.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Warunki uzyskania prawa do renty

KASIA

7.11.2012 23:40:30

Re: Warunki uzyskania prawa do renty

WITAM. MAM OD LAT CHOROBE WRZODOWĄ ŻOŁĄDKA I DWUNASTNICY ORAZ NADŻERĘ DWUNASTNICY,WYSOKI CHOLESTEROL,OTYŁOŚĆ I STŁUSZCZENIOWE ZAPALENIE WĄTROBY-ŻYLAKI. CZY I GDZIE MOGĘ ZŁOZYĆ WNIOSEK O RENTĘ ZUS LUB SOCJALNA???OBECNIE OD 3 LAT JESTEM NA SWIADCZENIU PIELĘGNACYJNYM, CZY JEŚLI JESTEM UBEZPIECZONA W PZU INDYWIDUALNIE POLISĘ PROWADZĘ PO ZWOLNIENIU SIĘ Z PRACY I ZACHOROWAŁAM CZY OD TEGO NALEŻĄ MI SIĘ JAKIES PIENIĄDZE OD POWSTAŁYCH CHORÓB W TRAKCIE UBEZPIECZENIA??? PROSZĘ O DOKŁADNĄ ODP. POZDRAWIAM KASIA


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ