Warunki uzyskania prawa do renty

Pytanie:

Czy wysokość zarobków innych pracowników w tym samym zawodzie z takim samym stażem i w tej samej grupie zaszeregowania ma wpływ na otrzymanie renty z tytułu choroby zawodowej bez przeciwskazań do pracy?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie następujące warunki: 1) jest niezdolny do pracy, 2) ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy, 3) niezdolność do pracy powstała w okresach uprawniających do nabycia tego świadczenia (precyzyjnie określonych w ustawie), albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. Zarobki innych pracowników ani ich wysokość nie są przesłankami które powinny być uwzględniane przy nabyciu praw do renty.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

KASIA

7.11.2012 23:40:30

Re: Warunki uzyskania prawa do renty

WITAM. MAM OD LAT CHOROBE WRZODOWĄ ŻOŁĄDKA I DWUNASTNICY ORAZ NADŻERĘ DWUNASTNICY,WYSOKI CHOLESTEROL,OTYŁOŚĆ I STŁUSZCZENIOWE ZAPALENIE WĄTROBY-ŻYLAKI. CZY I GDZIE MOGĘ ZŁOZYĆ WNIOSEK O RENTĘ ZUS LUB SOCJALNA???OBECNIE OD 3 LAT JESTEM NA SWIADCZENIU PIELĘGNACYJNYM, CZY JEŚLI JESTEM UBEZPIECZONA W PZU INDYWIDUALNIE POLISĘ PROWADZĘ PO ZWOLNIENIU SIĘ Z PRACY I ZACHOROWAŁAM CZY OD TEGO NALEŻĄ MI SIĘ JAKIES PIENIĄDZE OD POWSTAŁYCH CHORÓB W TRAKCIE UBEZPIECZENIA??? PROSZĘ O DOKŁADNĄ ODP. POZDRAWIAM KASIA


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 24.9.2018

  Renta rodzinna - czym jest renta rodzinna i komu przysługuje?

  Czym jest renta rodzinna i komu przysługuje ? Renta rodzinna jest świadczeniem przysługującym uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury (...)

 • 11.5.2018

  Zbieg prawa do renty rodzinnej i renty socjalnej

  Zasady ustalania zbiegu renty socjalnej i renty rodzinnej ustalone w ustawie o rencie socjalnej są korzystniejsze dla osób uprawnionych od ogólnych zasad zbiegu świadczeń określonych (...)

 • 27.5.2017

  Dla kogo renta rodzinna?

  Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny po osobie, która w chwili śmierci miała prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy oraz po osobie ubezpieczonej, która (...)

 • 29.12.2017

  Prawo do renty po zmianach

  1 grudnia 2017 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 29 września 2017 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu (...)

 • 16.7.2017

  Koncesja - Jakiego rodzaju działalność gospodarcza wymaga koncesji?

  Swoboda prowadzenia działalności gospodarczej stanowi konstytucyjną zasadę w prawie polskim. Wyjątkiem od tej zasady jest obowiązek uzyskania koncesji przed podjęciem działalności gospodarczej. (...)