Ważność paszportu dziecka

Pytanie:

"Moja córeczka ma obecnie 3.5 roku. Paszport miała wyrobiony jak miała rok. Ważny jest do 2013. Zdjęcie w paszporcie będzie coraz bardziej odbiegało od wyglądu córeczki. Czy jakiś organ może zażądać zmiany paszportu na nowy z aktualnym zdjęciem?"

Odpowiedź prawnika: Ważność paszportu dziecka

Zgodnie z przepisami określającymi zasady przekraczania polskiej granicy, funkcjonariusz Straży Granicznej nie dopuszcza do przekroczenia granicy przez osobę, która przy przekraczaniu granicy przedstawi paszport zawierający wady. W przypadku gdy osoba przekraczająca granicę przedstawi paszport unieważniony albo gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że jest on podrobiony lub przerobiony, funkcjonariusz Straży Granicznej zatrzymuje ten paszport. Osobie, której zatrzymano paszport, wydaje się zaświadczenie potwierdzające ten fakt. Przepisy wymagają, by do wniosku o paszport załączyć aktualne zdjęcia, nie wymaga natomiast wprost, by w przypadku zmian w wyglądzie osoby, starać się o nowy paszport przed upływem terminu, na który został wydany stary. Jednak może to prowadzić do sytuacji, w której funkcjonariusz nie będzie mógł jednoznacznie stwierdzić, że granicę ma przekroczyć dziecko, na które wydano paszport. Pojawia się więc problem stwierdzenia tożsamości danej osoby. Funkcjonariusz może w takim wypadku nie dopuścić do przekroczenia granicy. Konieczność zmiany paszportu zależy od konkretnych okoliczności. Może być bowiem tak, że mimo rozwoju dziecka wyraźnie zachowane zostają jego rysy twarzy czy znaki szczególne. Każde z państw może mieć własne zasady przekraczania granicy, w większości jednak są zbliżone do wyżej opisanych. A przedstawiony problem może pojawić się zawsze, gdyż wiąże się z koniecznością stwierdzenia tożsamości.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika