Wcześniejsza emerytura dla przedsiębiorcy

Pytanie:

"Czy prowadząc swój warsztat samochodowy mogę przejść na wcześniejszą emeryturę mając skończone 57 lat i prawie 40 lat pracy? Chodzi o mężczyznę, który aktualnie od roku 1981 prowadzi działalność gospodarczą. Pracuje od roku 1964, do roku 1981 jako pracownik. "

Odpowiedź prawnika: Wcześniejsza emerytura dla przedsiębiorcy

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z FUS ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 r. przysługuje emerytura, jeżeli spełnili łącznie następujące warunki: 1) osiągnęli wiek emerytalny wynoszący co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn, 2) mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Albo też ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 r. przysługuje emerytura, jeżeli spełnili łącznie następujące warunki: 1) osiągnęli wiek emerytalny wynoszący co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn, 2) mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 15 lat dla kobiet i co najmniej 20 lat dla mężczyzn. Jednak tzw. wcześniejsza emerytura możliwa jest tylko w przyapdku osób, które posiadają status pracowników (są przcownikami tuż przed emeryturą), przepis bowiem brzmi: "ubezpieczeni urodzeni przed dniem 1 stycznia 1949 r., będący pracownikami, którzy nie osiągnęli w/w wieku emerytalnego określonego, mogą przejść na emeryturę (...) mężczyzna - po osiągnięciu wieku 60 lat, jeżeli ma co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy. Wynika z powyższego, iż Panu taka wcześniejsza emerytura nie będzie przysługiwać, gdyż po pierwsze nie jest Pan obecnie pracownikiem, a po drugie nie spełnia Pan przesłanek niezbędnych do uzyskania prawa o wcześniejszej emerytury.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Wojtek 2014-06-05 11:32:17

    W takim państwie żyjemy. Prowadziłem warsztat samochodowy . Wyszkoliłem kilku uczniów, zdali egzaminy czeladnicze ale mimo że w ustawie pracownik warsztatu samochodoego zaliczany jest do grupy osób pracujących w trudnych warunkach nie przyznano mi wcześniejszj emerytury twierdząc że nie ma mi kto wystawić stosownego zaświadczenia. Kpina. Co ciekawe wszyscy moi pracownicy (uczniowie) taki status otrzymują. Niech szlak trafi wymyślającego taką uistawę.Z uszanowaniem. Wojtek

  • GG 2013-07-16 20:15:48

    Chyba tylko w Polsce jest takie mądre prawo, które dzieli ludzi na pracowników i pracodawców. Osoba , która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą np. jako brukarz jest traktowana gorzej niż pracownik zatrudniony np w biurze. Zlikwidujcie wreszcie te podziały i niech przepisy będą takie same dla wszystkich.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika