Wezwanie na rozprawę w charakterze świadka
Pytanie:
"W 2006 pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako kierownik budowy, na której zdarzył się wypadek, któremu uległ jeden z pracowników. Poszkodowany pracownik wystąpił do sądu cywilnego o odszkodowanie od pracodawcy. Były kierownik budowy otrzymał wezwanie do sądu w charakterze świadka jednak nie może stawić się na rozprawę, ponieważ obecnie pracuje za granicą u zagranicznego pracodawcy. Po otrzymaniu pierwszego wezwania napisał pismo do sądu usprawiedliwiające niemożność stawienia się na rozprawę z powodu przebywania za granicą. Czy w takiej sytuacji musi się stawić na rozprawę i kto ponosi koszty przelotu (z Wielkiej Brytanii ) czy można otrzymać zwrot tych kosztów od sądu? Czy nieodbieranie kolejnych wezwań z powodu nieobecności w kraju grozi jakimiś konsekwencjami? "
Odpowiedź prawnika: Wezwanie na rozprawę w charakterze świadka
Jeżeli niestawiennictwo świadka zostało należycie usprawiedliwione i uznane przez sąd, wówczas świadek nie ma obowiązku stawienia się w sądzie w terminie usprawiedliwionym. Jeżeli sąd nie wyznaczy innego terminu przesłuchania niniejszego świadka oraz nie wezwie go, świadek ten nie ma obowiązku stawienia się w sądzie. W związku z przedstawionym stanem faktycznym były kierownik budowy nie musi stawić się w sądzie, chyba że odbierze kolejne wezwanie na rozprawę w charakterze świadka, wyznaczoną w innym terminie.
Zgodnie z art. 262 kodeksu postępowania cywilnego, o uprawnieniach świadka do zwrotu wydatków poniesionych w celu stawiennictwa w sądzie, poucza się już w doręczonym wezwaniu. Świadek ma prawo do zwrotu kosztów podróży, noclegu i utraconych zarobków bądź dochodów, związanych ze stawiennictwem w sądzie. Świadkowi wezwanemu, który nie został przesłuchany, a stawił się w sądzie, również przysługuje prawo do zwrotu kosztów stawiennictwa. Zwrot wydatków i kosztów stawiennictwa świadka, wydaje się na jego wniosek złożony na piśmie bądź ustnie do protokołu. Niniejszy wniosek powinien być złożony niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu 3 dni po stawieniu się. Obowiązek złożenia w/w wniosku jest warunkiem uzyskania zwrotu kosztów stawiennictwa, gdyż w przypadku niezłożenia go w terminie świadek traci prawo do przyznania mu zwrotu należności z tytułu stawiennictwa w sądzie. Koszty powyższe powinny zostać wypłacone świadkowi niezwłocznie po ich przyznaniu.
Zgodnie z prawem, pisma doręcza się adresatowi osobiście. W razie chwilowej nieobecności adresata w jego mieszkaniu, niniejsze pisma doręcza się dorosłemu domownikowi, a w przypadku gdyby takiej osoby nie było – administracji domu, dozorcy lub sołtysowi, jeżeli podejmą się oddać pismo adresatowi. Z pytania nie wynika na jaki adres doręczane były wezwania. Jeśli na adres w Polsce, to powinien Pan powiadomić sąd o obecnym miejscu zamieszkania i adresie. Samo nieodbieranie wezwań doręczanych świadkowi nie powoduje konsekwencji, jednak doręczenie dokonane prawidłowo uważa się za skuteczne. W takim przypadku, jeśli Pan się nie stawi, sąd może Pana ukarać grzywną.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?