Wgląd członka wspólnoty do dokumentacji

Pytanie:

"Czy zarządca nieruchomości może zabronić dostępu do dokumentacji technicznej budynku członkowi wspólnoty mieszkaniowej?"

Odpowiedź prawnika: Wgląd członka wspólnoty do dokumentacji

Nie. Zarząd lub zarządca jest obowiązany sporządzić protokół przejęcia nieruchomości i jej dokumentacji technicznej (budowlanej, powykonawczej i książki obiektu budowlanego) w imieniu wspólnoty mieszkaniowej, przechowywać dokumentację techniczną budynku oraz prowadzić i aktualizować spis właścicieli lokali i przypadających im udziałów w nieruchomości wspólnej. Każdemu z członków wspólnoty mieszkaniowej przysługują w jednakowym stopniu prawa jak i obowiązki związane z ponoszeniem kosztów utrzymania nieruchomości. Brak przepisów w ustawie o własności lokali, z których można byłoby wysnuć twierdzenie, iż członek wspólnoty nie może zapoznać się z dokumentami związanymi z nieruchomością, w skład której wchodzi jego lokal. Byłoby to, naszym zdaniem, nieuzasadnione ograniczenie uprawnień współwłaścicielskich członka wspólnoty mieszkaniowej do kontrolowania zarządu wspólnoty.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Anna Stradowska 2016-03-26 16:51:01

    Chcielibyśmy sprawdzić wszystkie inwestycje /umowy z wykonawcami, wyceny,rachunki i protokóły odbioru/ zawierane przez zarząd wspólnoty. Czy zarząd ma prawo odmówić? Pozdrawiam Anna


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika