Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Domyślamy się, że chodziło o wykroczenie z art. 77 lub 78 kodeksu wykroczeń. Postępowanie w sprawach o wykroczenia w pierwszej instancji toczy się w sądzie grodzkim, który jest jednym z wydziałów sądu rejonowego. Istnieje specjalna ustawa o postępowaniu w sprawach o wykroczenia, ale nie reguluje ona tego postępowania całościowo. W niektórych kwestiach, wśród których znajduje się także przeglądanie akt, odsyła do kodeksu postępowania karnego. Ten akt z kolei stanowi, iż prawo przeglądania akt służy stronom, obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym. Innym osobom akta mogą być udostępnione za zgodą prezesa sądu.
Pan jest pokrzywdzonym. W postępowaniu w sprawach o wykroczenia pokrzywdzony może działać w charakterze strony jako oskarżyciel posiłkowy obok oskarżyciela publicznego lub zamiast niego. O tym uprawnieniu powinien Pan być pouczony w zawiadomieniu o przesłaniu wniosku o ukaranie. W ciągu 7 dni od zawiadomienia pokrzywdzony może oświadczyć, że będzie działał jako oskarżyciel posiłkowy. Po upływie tego terminu uprawnienie wygasa. Z pytania wynika, że nie był Pan oskarżycielem posiłkowym w postępowaniu. Zatem jest Pan „inną osobą” i do przeglądania akt sprawy potrzebna będzie Panu zgoda prezesa sądu. Ponieważ nie był Pan stroną, nie zostało Panu wysłane zawiadomienie o rozprawie, na której stawił się obwiniony (warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że w postępowaniu w sprawach o wykroczenia występuje nie „oskarżony”, lecz właśnie „obwiniony”).
Z powództwem o odszkodowanie za czyn niedozwolony może Pan wystąpić bez znajomości wyroku. Wyrok skazujący nie jest warunkiem zasądzenia odszkodowania w procesie cywilnym, choć może stanowić w nim dowód.