Wiek emerytalny dziennikarza

Pytanie:

"Jakie warunki musi spełnić kobieta-dziennikarz (urodzona w 1951 r., początek zatrudnienia: 1 IX 1976 r., dziennikarz z ponad piętnastoletnim stażem w zawodzie), aby przejść w 2006 r. na wcześniejszą emeryturę? Czy może przejść na wcześniejszą emeryturę nie jako dziennikarz a na jakichś innych ogólnych zasadach dla kobiet z 30-letnim stażem pracy zawodowej?"

Odpowiedź prawnika: Wiek emerytalny dziennikarza

Prawo do emerytury na tzw. starych warunkach przysługuje również ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. a przed dniem 1 stycznia 1969 r., jeżeli spełniają łącznie następujące warunki nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego; warunki do uzyskania emerytury określone w tych przepisach spełnią do dnia 31 grudnia 2006 r. oraz nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy - w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem. Jeśli zatem ubezpieczony spełnia te warunki może nabyć prawo do emerytury, gdy spełni następujące warunki: kobieta - po osiągnięciu wieku 55 lat, jeżeli ma co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli ma co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz została uznana za całkowicie niezdolną do pracy. Rozporządzenie mówiące o wieku emerytalnym dla pracujących w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze stanowi, że dziennikarz zatrudniony w redakcjach dzienników, czasopism, w radiu, telewizji oraz w agencjach prasowych, informacyjnych, publicystycznych albo fotograficznych, objęty układem zbiorowym pracy dziennikarzy, nabywa prawo do emerytury, jeżeli osiągnął wiek emerytalny wynoszący 55 lat dla kobiet w czasie wykonywania pracy dziennikarskiej oraz ma wymagany okres zatrudnienia (20 lat), w tym co najmniej 15 lat pracy dziennikarskiej. Reasumując kobieta w wieku 55 lat, która nie podpisała umowy z otwartym funduszem emerytalnym ma prawo przejść na emeryturę albo, gdy ma 30 letni staż pracy (zasady ogólne) albo będąc dziennikarzem po przepracowaniu 15 lat w tym charakterze, ale łącznie 20 lat. Pamiętać bowiem należy, że jeżeli ubezpieczony w dniu złożenia wniosku o przyznanie świadczenia legitymował się wymaganym okresem pracy w szczególnych warunkach, wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, oraz osiągnął wymagany wiek, to nabył prawo do emerytury dla ubezpieczonych, którzy pracowali w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. Nie jest natomiast wymagane by pracować w tych warunkach lub tym charakterze do momentu przejścia na emeryturę.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ja 2013-01-27 18:17:03

    chuj


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika