Właściwość sądu pracy a stosunek zlecenia

Pytanie:

"Czy dochodzenie roszczeń z umowy zlecenia - umowy cywilnoprawnej następuje przed sądem pracy, a nie w trybie postępowania cywilnego przed sądami cywilnymi i nie ma obowiązku uiszczania opłat - wpisu? W tym przypadku umowa zlecenia była zawarta w związku z pełnieniem funkcji w zarządzie spółki z o.o. Czy taka umowa to daje status \"pracownika\" w rozumieniu kodeksu pracy? Czy zabezpieczonego wekslami roszczenia o wynagrodzenie też dochodzi się przed sądem pracy a nie cywilnym o zapłatę wynagrodzenia z tytułu niewypłaconego wynagrodzenia z umowy cywilnoprawnej?"

Odpowiedź prawnika: Właściwość sądu pracy a stosunek zlecenia

W trybie postępowania odrębnego w sprawach z zakresu prawa pracy rozpoznaje się sprawy z zakresu prawa pracy, czyli sprawy o roszczenia ze stosunku pracy lub z nim związane, sprawy o ustalenie istnienia stosunku pracy, jeżeli łączący strony stosunek prawny, wbrew zawartej między nimi umowie, ma cechy stosunku pracy oraz sprawy o roszczenia z innych stosunków prawnych, do których z mocy odrębnych przepisów stosuje się przepisy prawa pracy. Umowę zlecenia na podstawie odrębnych przepisów można zakwalifikować w szczególnych sytuacjach jako stosunek prawny, do którego z mocy odrębnych przepisów stosuje się przepisy prawa pracy. Taka sytuacja miała np. miejsce w przypadku dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu wypadku przy pracy przez osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia w związku z treścią art. 6 ust. 1 pkt 5 i art. 21 i 22 ustawy z 19 grudnia 1975 r. o ubezpieczeniu społecznym osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia, ponieważ w tej sytuacji ustawa wyraźnie odsyłała do przepisów prawa pracy w przypadku dochodzenia roszczeń z tytułu wypadku przy pracy.

W sytuacji dochodzenia wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia, dochodzone roszczenie ma charakter wyłącznie cywilnoprawny i żadne szczególne przepisy nie odsyłają w tym przypadku do stosowania przepisów prawa pracy, dlatego dochodzenie tego roszczenia powinno następować przed sądem powszechnym, a nie przed sądem pracy. Z treści pytania wynika, że roszczenie zostało zabezpieczone wekslem, co umożliwia skorzystanie z trybu postępowania nakazowego, uregulowanego w art. 484 - 497 ustawy kodeks postępowania cywilnego. Zgodnie z art. 485 § 2 sąd wydaje nakaz zapłaty przeciwko zobowiązanemu z weksla należycie wypełnionego, którego prawdziwości treść nie nasuwają wątpliwości (do pozwu o wydanie nakazu zapłaty należy dołączyć oryginał weksla). Rozpoznanie sprawy w postępowaniu nakazowym następuje na posiedzeniu niejawnym, rozprawa jest wyznaczana dopiero wtedy, gdy pozwany wniesie zarzuty od nakazu zapłaty już po wydaniu i doręczeniu mu tego nakazu. Postępowanie nakazowe jest tańsze niż zwykłe postępowanie procesowe, wpis w przypadku pozwu w postępowaniu nakazowym stanowi czwartą część wpisu w zwykłym postępowaniu procesowym.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika