e-prawnik.pl Porady prawne

Właściwość urzędu skarbowego przy wspólnym zeznaniu małżonków

Pytanie:

Mamy z żoną różne miejsca zamieszkania. Rozliczamy się razem z podatku dochodowego od osób fizycznych (rozliczenie roczne) w "jej" urzędzie skarbowym. Czy i na jakiej podstawie muszę informować o tym "mój" urząd skarbowy?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Właściwość urzędu skarbowego przy wspólnym zeznaniu małżonków

28.2.2005

Przepisy nie przewidują obowiązku informowania urzędu skarbowego właściwego dla jednego z małżonków w sytuacji, gdy wspólne zeznanie składane jest w urzędzie skarbowym drugiego z małżonków.

Stosownie do § 4 ust. 2 rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz. U. Nr 240, poz. 2069 ze zm.), przy opodatkowaniu małżonków mających różne miejsca zamieszkania, jeżeli na ich wniosek podlegają oni łącznemu opodatkowaniu, właściwość miejscową ustala się według miejsca zamieszkania jednego z małżonków, wskazanego we wspólnym rocznym zeznaniu podatkowym.

A zatem składając wspólne zeznanie, „wybieracie” Państwo urząd skarbowy właściwy dla siebie. Poinformowanie drugiego z urzędów (właściwego dla drugiego z małżonków) należy do obowiązków tego właśnie urzędu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Właściwość urzędu skarbowego przy wspólnym zeznaniu małżonków

Dana

10.3.2011 10:39:53

Re: Właściwość urzędu skarbowego przy wspólnym zeznaniu małżonków

Bardzo przydatny artykuł.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ