Wniesienie nieruchomości aportem do spółki jawnej
Pytanie:
"Dwóch wspólników spółki jawnej zakupiło dom (z użytkowaniem wieczystym gruntu). Jeden wspólnik jest osobą samotną, drugi - pozostaje w związku małżeńskim (a więc dom jest współwłasnością małżeńską w 50% ). Wspólnicy chcą wnieść tę nieruchomość do spólki jawnej, w której są jedynymi udziałowscami. Czy muszą to uczynić w formie aktu notarialnego jako przeniesienie własności domu na spółkę, czy mogą w innej formie?"
Odpowiedź prawnika: Wniesienie nieruchomości aportem do spółki jawnej
Regułą obowiązującą w polskim prawie cywilnym jest, aby każdą czynność prawną, której przedmiotem jest przeniesienie własności nieruchomości, dokonywać w formie aktu notarialnego. Takie ukształtowanie obrotu prawnego "z udziałem" nieruchomosci służy bezpieczeństwu i stabilności stosunków cywilnoprawnych oraz własnościowych. Podstawę prawną w tym zakresie stanowi treść art. 158 kodeksu cywilnego. W ten sposób należy również dokonac oceny prawnej sytuacji, w której nieruchomość zostanie wniesiona do spółki jawnej. Powoływane jest w piśmiennictwie orzeczenie Sądu Najwyższego z 11 września 1945 r. sygn. akt C I 62/45, w którym stwierdzono, że wniesienie przez wspólnika do spółki jawnej jako wkładu nieruchomości wymaga zawarcia umowy przenoszącej własność w formie aktu notarialnego, poniewaz przez wniesienie nieruchomości do spółki zmienia się osoba właściciela. Stąd wykluczyć trzeba możliwość zachowania innej formy, niż sporządzenie aktu notarialnego, w przypadku wniesienia nieruchomości jako wkładu do spółki jawnej. Czynność dokonaną bez zachowania wymaganej dla nieruchomości formy poczytywać należy za nieważną.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?