Wniesienie prawa do bezpłatnego używania lokalu
Pytanie:
"Chcę aneksem do umowy spółki cywilnej wnieść prawo do używania lokalu nieodpłatnie. Chodzi konkretnie o lokal biurowy, który będzie używany jako siedziba w/w spółki cywilnej. Mam jednak wątpliwości jakie dokumenty należy w związku z tym faktem sporządzić i w jakiej formie. Czy wystarczy aneks w formie pisemnej do umowy spółki i ewentualnie protokół przekazania powyższego lokalu, czy musi to być sporządzone w formie aktu notarialnego, ewentualnie w jakiejś innej szczególnej formie. Ponadto w/w wymieniony lokal stanowi część budynku, który jest wykorzystywany do działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie przez wspólnika i właściciela budynku odrębnie poza umową spółki. Mam więc też pytanie czy należy określić i opodatkować jakoś to nieodpłatne użytkowanie skoro jest ono opodatkowane już jako prawo do używania wniesione do spółki podatkiem od czynności cywilnoprawnych."
Odpowiedź prawnika: Wniesienie prawa do bezpłatnego używania lokalu
Zgodnie z art. 860 § 2 Kodeksu cywilnego, umowa spółki powinna być stwierdzona pismem. Dotyczy to również każdej zmiany umowy spółki, w tym wspomnianego aneksu do umowy. Nie jest wymagana żadna forma szczególna – forma aktu notarialnego byłaby niezbędna w przypadku przeniesienia na spółkę własności lokalu co w tym wypadku nie następuje. Odnośnie opodatkowania nieodpłatnego użytkowania należy wyjaśnić, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie udzielają odpowiedzi na pytanie. Należy zauważyć, iż stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy, przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej jest, między innymi, wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn). W przypadku nieodpłatnego użyczenia rzeczy (także nieruchomości) przez wspólnika spółce przyjmuje się na ogół, że u pozostałych wspólników powstaje, proporcjonalnie do ich udziałów w zysku, przychód (tak Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 4 kwietnia 2002 r., Nr PB4/AK-031-23/02, niepubl.). W przypadku wniesienia rzeczy do używania na podstawie art. 862 Kodeksu cywilnego pojawiają się jednak istotne wątpliwości czy czynność tą można uznać za nieodpłatne świadczenie. Aczkolwiek w pytaniu nie zostało wskazane czy w konsekwencji wniesienia lokalu do spółki wnoszący uzyskuje jakieś korzyści (np. zwiększa się jego udział w zysku spółki), to wydaje się, że szczególny charakter wniesienia rzeczy do używania (między innymi fakt, iż zwrot rzeczy następuje w takim przypadku dopiero z wystąpieniem wspólnika ze spółki) nakazuje uznać, iż wniesienie rzeczy do używania nie jest nieodpłatnym świadczeniem w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji nie powstanie przychód u pozostałych wspólników.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?