Wniosek o przywrócenie terminu
Pytanie:
"Pełnomocnik złożył wniosek o przywrócenie terminu do odpowiedzi na pozew. Uzasadnieniem była choroba pełnomocnika potwierdzona zwolnieniem lekarskim. Odpowiedź na pozew została złożona jeden dzień po terminie w trakcie trwania zwolnienia, wniosek o przywrócenie terminu zaś w ciągu 7 dni od końca zwolnienia i powrotu pełnomocnika. Sąd odrzucił wniosek bez uzasadnienia. Czy jest możliwe zażalenie tego postanowienia? Czy powinienem najpierw wystąpić o uzasadnienie? Czy wniosek o uzasadnienie postanowienia przerwie bieg terminu do złożenia zażalenia? "
Odpowiedź prawnika: Wniosek o przywrócenie terminu
W myśl art. 168 kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli strona nie dokonała czynności procesowej bez swojej winy w terminie, sąd na jej wniosek postanowi o przywróceniu terminu. Równocześnie z wnioskiem o przywrócenie terminu strona powinna dokonać czynności procesowej.
Sąd może odrzucić na posiedzeniu niejawnym wniosek o przywrócenie terminu, jeżeli jest on spóźniony lub niedopuszczalny z mocy ustawy (art. 171 kpc). Na postanowienie sądu o odrzuceniu wniosku o przywróceniu terminu nie przysługuje zażalenie. Wynika to z tego, iż po pierwsze odrzucenie wniosku o przywrócenie terminu nie wchodzi w skład katalogu czynności przewidzianych w art. 394 par. 1 kpc, w przypadku których przysługuje zażalenie. Postanowienie takie nie jest również postanowieniem kończącym postępowanie w sprawie. Nadto, przepisy kpc dotyczące przywrócenia terminu milczą w kwestii dopuszczalności zażalenia na postanowienie sądu o odrzuceniu wniosku o przywróceniu terminu. Stąd należy uznać, iż na postanowienie sądu o odrzuceniu wniosku o przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej nie przysługuje zażalenie.
Z tego wynika również fakt, iż sąd wydał przedmiotowe postanowienie bez uzasadnienia. Stosownie bowiem do treści art. 357 kpc, postanowienia wydane na posiedzeniu jawnym sąd uzasadnia jedynie na żądanie zgłoszone przez stronę i to wówczas, gdy przysługuje od nich środek zaskarżenia; postanowienia sądu wydane zaś na posiedzeniu niejawnym sąd doręcza stronie z urzędu, lecz uzasadnia tylko w wypadku, gdy służy od nich środek zaskarżenia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?