Wniosek o uzasadnienie wyroku sądu karnego

Pytanie klienta:

""Czy składając wniosek do sądu o sporządzenie na piśmie i doręczenie z uzasadnieniem wyroku pierwszej instancji należy uzasadnić, jeżeli chodzi o ewentualną apelację? Z wnioskiem chce wystąpić oskarżyciel. Chodzi o to, czy wniosek o sporządzenie i doręczenie wyroku z jego uzasadnieniem - w celu odwołania się od wyroku pierwszej instancji - należy uzasadnić, że ów wniosek potrzebny jest w celu złożenia odwołania/apelacji czy nie trzeba go uzasadniać w ten sposób? Czy sąd bez podania informacji o odwołaniu musi taki wyrok z uzasadnieniem napisać i dostarczyć?""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z kodeksem postępowania karnego ogólna zasada jest taka, iż w terminie zawitym 7 dni od daty ogłoszenia wyroku strona, podmiot podmiot, który uzyskał korzyść majątkową w warunkach określonych w art. 52 Kodeksu karnego, a w wypadku wyroku warunkowo umarzającego postępowanie, wydanego na posiedzeniu, także pokrzywdzony, mogą złożyć wniosek o sporządzenie na piśmie i doręczenie uzasadnienia wyroku. Sporządzenie uzasadnienia z urzędu nie zwalnia strony, wymienionego podmiotu oraz pokrzywdzonego od złożenia wniosku o doręczenie uzasadnienia. Wniosek składa się na piśmie. Wniosek niepochodzący od oskarżonego powinien wskazywać tego z oskarżonych, którego dotyczy. W postępowaniu karnym nie istnieje urzędowy obowiązek dostarczania wyroku z uzasadnieniem. Sporządzony na piśmie i podpisany wyrok przewodniczący ogłasza publicznie przez odczytanie. Wynika z tego jasno, iż nie ma potrzeby uzasadniać wniosku o wydanie uzasadnienia. Dostatecznym usprawiedliwieniem jest bycie jednym z w/w podmiotów (oskarżyciel jest natomiast stroną, czyli uprawnionym do złożenia takiego wniosku).

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.