Wniosek o wyłączenie prowadzącego postępowanie
Pytanie:
"Mój pracownik złożył na mnie doniesienie o popełnieniu przestępstwa. Zupełnie przypadkowo byłam świadkiem rozmowy telefonicznej (komórka) prowadzonej przez tego właśnie pracownika, a asesorem prokuratury prowadzącym postępowanie przeciwko mnie. Dopiero teraz jednak (po około dwóch miesiącach od tego zdarzenia) skojarzyłam pewne fakty, że rozmowa ta dotyczyła również mojej osoby, i że nie była to rozmowa pierwsza. Wystąpiłam z wnioskiem o wyłączenie asesora z prowadzenia mojej sprawy. Wniosek odrzucono. W pouczeniu poinformowano mnie, że nie przysługuje mi zażalenie. Przedstawionego powyżej zdarzenia (rozmowa telefoniczna) nie ujęłam w treści wniosku o wyłączenie asesora, gdyż nie posiadam na to żadnych dowodów. Całość postępowania karnego wyraźnie zmierza do postawienia mnie przed sądem. Czy mogę złożyć wniosek ponownie?"
Odpowiedź prawnika: Wniosek o wyłączenie prowadzącego postępowanie
Asesor prokuratorski ulega wyłączeniu od prowadzenia postępowania przygotowawczego, jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności w danej sprawie. Sama rozmowa prowadzącego postępowanie przygotowawcze z osobą składającą doniesienie nie jest niczym dziwny, albowiem prowadzący postępowanie może taką osobę przesłuchać, czy przyjąć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Z tych zatem czynności nie wynika, że zachodzi uzasadniona wątpliwość co do bezstronności asesora. Zatem te kontakty muszą być pozaprocesowymi, a wtedy można przypuszczać, że takie postępowanie budzi bezstronność prowadzącego postępowanie przygotowawcze. Wniosek o wyłączenie z innego powodu niż złożony może być ponowiony. Wniosek o wyłączenie zgłoszony po rozpoczęciu postępowania przygotowawczego, pozostawia się bez rozpoznania, chyba że przyczyna wyłączenia powstała lub stała się stronie wiadoma dopiero po rozpoczęciu postępowania. Nie spowoduje to umorzenia czy zawieszenia postępowania przygotowawczego, lecz zmianę osoby prowadzącej postępowanie przygotowawcze. Skoro prowadzone jest postępowanie przygotowawcze, to należy przypuszczać, że jego celem jest wykazanie popełnienia przestępstwa, gdyż wszczyna się je w sytuacji uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?