Wpis do księgi wieczystej a omyłka w orzeczeniu stanowiącym podstawę wpisu

Pytanie:

"Sąd orzekł, że wpis ma być dokonany w dziale Sp-I ksiegi wieczystej, natomiast prawidłowo wpis powinien być dokonany w dziale II. W jaki sposób mogę uzyskać w tej sytuacji wpis o księgi wieczystej?"

Odpowiedź prawnika: Wpis do księgi wieczystej a omyłka w orzeczeniu stanowiącym podstawę wpisu

Zgodnie z art. 6269 Kodeksu postępowania cywilnego „ Sąd oddala wniosek o wpis, jeżeli brak jest podstaw albo istnieją przeszkody do jego dokonania”. Z przepisu tego wynika, że sąd oddala wniosek zarówno w przypadku zaistnienia przyczyn materialnoprawnych, jak i z przyczyn formalnoprawnych. W tym  przypadku wydaje się, że przyczyny leżące u podstaw odmowy dokonania wpisu są materialnoprawne. Przyczyną odmowy wpisu prawa własności w księdze wieczystej, jest w niniejszym przypadku treść orzeczenia wydanego przez sąd orzekający w sprawie o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym (art. 10 ustawy o księgach wieczystych i hipotece). Jeżeli treść tego wyroku nie zostanie zmieniona. Nie będzie możliwe wpisanie przysługującego prawa własności.
Wydaje się, że naprawienie tej wady będzie możliwe poprzez sprostowanie wyroku.
Zgodnie z art. 350 k.p.c.:
„§ 1. Sąd może z urzędu sprostować w wyroku niedokładności, błędy pisarskie albo rachunkowe lub inne oczywiste omyłki.
§ 2. Sprostowanie sąd może postanowić na posiedzeniu niejawnym; o sprostowaniu umieszcza się wzmiankę na oryginale wyroku, a na żądanie stron także na udzielonych im wypisach. Dalsze odpisy i wypisy powinny być zredagowane w brzmieniu uwzględniającym postanowienie o sprostowaniu.
§ 3. Jeżeli sprawa toczy się przed sądem drugiej instancji, sąd ten może z urzędu sprostować wyrok pierwszej instancji.”
Możliwość dokonania sprostowania z urzędu, nie oznacza, że strona nie może wnieść wniosku o dokonanie takiego sprostowania. Wniosek o sprostowanie treści wyroku nie jest ograniczony żadnym terminem.
Orzeczenie przez sąd w wyroku, że wpis prawa ma nastąpić w dziale I – Sp zamiast w dziale II księgi wieczystej, wydaje się być oczywistą omyłką pisarską. W dziale I – Sp wpisuje się bowiem prawa związane z własnością wpisanej nieruchomości.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • AmberGold 2014-09-05 18:12:35

    przedstawiam ofertę numerów ksiąg wieczystych: ambergold.parabanki.info/viewtopic.php?f=9&t=443 zapraszam do sprawdzenia! księgi wieczyste Amber Gold !


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika