Wpis spadkobiercy do księgi wieczystej

Pytanie:

"Na skutek dziedziczenia spadku stałam się współwłaścicielką nieruchomości . Co powinnam zrobić, aby zostać wpisana do hipoteki i do ewidencji gruntów, jako właściciel gruntu i nieruchomości?"

Odpowiedź prawnika: Wpis spadkobiercy do księgi wieczystej

Po pierwsze, po otwarciu spadku, tj. po śmierci spadkodawcy, należy jak najszybciej wystąpić do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Orzeczenie o nabyciu spadku nie może jednak nastąpić wcześniej, niż 6 miesięcy po otwarciu spadku, chyba że wszyscy znani spadkobiercy złożyli już oświadczenia o przyjęciu albo odrzuceniu spadku. Następnie należy przeprowadzić dział spadku. Może nastąpić to w drodze umowy między spadkobiercami i wtedy musi przyjąć formę aktu notarialnego, może być także dokonane przed sądem. Mając te dwa dokumenty, należy złożyć wniosek do sądu wieczystoksięgowego o wpis swojego prawa własności do księgi wieczystej prowadzonej dla odziedziczonej nieruchomości. W ciągu 30 dni od otwarcia spadku należy także zgłosić staroście zmianę właściciela nieruchomości celem uwzględnienia tej informacji w ewidencji gruntów i budynków. Obowiązek zgłaszania zmian informacji zamieszczonych w ewidencji w ciągu 30 dni od ich powstania ciąży także na sądach, kancelariach notarialnych oraz właściwych organach.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika