Wskazanie stanowiska w świadectwie pracy

Pytanie:

"W roku 1998 pracownik został zatrudniony w firmie na stanowisku: pracownik umysłowy. W trakcie pracy awansował kolejno na stanowiska wice dyrektora, dyrektora, dyrektora generalnego, jednak nigdy nie zostało to potwierdzone nową umową o pracę. W 2003 r. firma przekształciła się w spółkę z o.o, pracownikowi została powierzona funkcja prezesa, również bez zmiany umowy o pracę. Fakt zatrudnienia na tym stanowisku widnieje jednak w dokumentach spółki (KRS). W marcu 2006 r pracownik wypowiedział umowę o pracę z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia. W lipcu otrzymał świadectwo pracy, w którym rodzaj wykonywanej pracy określono jako pracownik umysłowy, motywując to istnieniem tylko pierwszej umowy o pracę. Czy zakład pracy postąpił słusznie odmawiając wydania świadectwa pracy z uwzględnieniem ostatnio zajmowanego stanowiska? "

Odpowiedź prawnika: Wskazanie stanowiska w świadectwie pracy

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, w świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Ponadto w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Na żądanie pracownika w świadectwie pracy należy podać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.

Pracownik może w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa. W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje, w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy.

Świadectwo pracy powinno zatem wskazywać faktyczne stanowiska zajmowane przez pracownika oraz faktycznie wykonywaną pracę. To, że umowa o pracę nie została zmieniona na piśmie nie oznacza automatycznie, że stosunek pracy nie ulegał modyfikacji.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika