Wspólne gospodarctwo domowe

Pytanie klienta:

""Czy w prawodowstwie istnieje pojęcie "wspólnego gospodarstwa domowego". Jeżeli tak to kto do niego może być zaliczony? Proszę o podanie podstawy prawnej i ewentualny przykład.""

Odpowiedź prawnika:

W obowiązujacym systemie prawa brak jest jednolitej definicji "pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym" oraz katalogu osób, które się do tego gospodarstwa zaliczają. Można więc mówić o tym pojęciu w różnym kontekście. I tak, tytułem przykładu "pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym” w ubezpieczeniu emerytalnym i rentowym oznacza tyle co wspólność środków utrzymania albo pozostawanie na utrzymaniu. Warunek pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym będzie także spełniony, w przypadku jeżeli dotyczy osoby opiekującej się członkiem rodziny zamieszkałym także osobno albo gdy ten członek rodziny pozostaje z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym tylko przez okres swojej choroby. Natomiast w świetle ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, warunek pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym uważa się za spełniony gdy domownik zamieszkuje na terenie gospodarstwa rolnego lub w jego bliskim sąsiedztwie.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.