Współwłasność w częściach ułamkowych i łączna
Pytanie:
"Jaka jest różnica między współwłasnością łączną a współwłasnością w częściach ułamkowych? "
Odpowiedź prawnika: Współwłasność w częściach ułamkowych i łączna
Istotą współwłasności jest to, że jedno prawo (np. własności nieruchomości), przysługuje kilku osobom (np. jest kilku współwłaścicieli nieruchomości). Prawo polskie rozróżnia dwa rodzaje współwłasności: łączną oraz o charakterze ułamkowym. Współwłasność ułamkowa polega na tym, że udział każdego współwłaściciela we wspólnym prawie jest określony kwotowo - ułamkiem (np. dwie osoby są współwłaścicielami nieruchomości każdy w 1/2). Ten kwotowo określony ułamek- czyli udział współwłaściciela wyznacza zakres jego uprawnień w stosunku do przedmiotu współwłasności. Z udziałem współwłaściciela wiąże się szereg praw i obowiązków.
Tytułem przykładu:
1. Prawo rozporządzania udziałem - udział można sprzedać innej osobie bez zgody pozostałych współwłaścicieli,
2. Prawo do zarządzania przedmiotem współwłasności - współwłaściciel bierze udział w podejmowaniu decyzji, dotyczących wspólnego przedmiotu,
3. Prawo do korzystania z przedmiotu współwłasności (np. rzeczy) - współwłaściciel może używać rzeczy, ale nie może naruszyć podobnego prawa przysługującego także innym współwłaścicielem,
4. Prawo żądania zniesienia współwłasności - współwłaściciel może żądać ustania istniejącej współwłasności.
Natomiast współwłasność łączna może powstać tylko w prawem określonych przypadkach (np. wspólnota majątkowa między małżonkami lub wspólnikami spółki cywilnej). Jest ona związana z określonymi stosunkami prawnymi o charakterze osobistym (np. małżeństwem, spółką cywilną) bez których nie może ani powstać ani istnieć. Z istoty współwłasności łącznej wynika jej bezudziałowy charakter, czyli brak ułamkowego (kwotowego) określenia uprawnień właściciela. Dlatego współwłaściciel nie może rozporządzać swoim prawem dopóty, dopóki twa współwłasność łączna. Inną ważną cechą współwłasności łącznej jest to, że jej przedmiotem jest określona masa majątkowa, a nie współwłasność jednej rzeczy Z chwilą ustania stosunku podstawowego (np. małżeństwa, spółki cywilnej) współwłasność łączna przekształca we współwłasność w częściach ułamkowych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?