Wstrzymanie środków tymczasowo aresztowanemu

Pytanie klienta:

""Syn przebywa w areszcie do sprawy. Wysłałam mu pieniądze, lecz nie otrzymał całości tylko pewną część. Dlaczego? Co się dzieje z resztą pieniędzy, dlaczego zostały zatrzymane? Podobno syn otrzyma je przy wyjściu. Jeżeli tak to czy są one oprocentowane jeżeli tak to w jakiej wysokości, jeżeli nie to czy mogę żądać ich wydania? ""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z art. 219 kodeksu karnego wykonawczego, tymczasowo aresztowany może rozporządzać posiadanymi w areszcie śledczym pieniędzmi, przedmiotami wartościowymi i innymi przedmiotami, w tym wpłacać pieniądze na rachunek bankowy, chyba że organ, do którego dyspozycji pozostaje, zarządzi inaczej. Tymczasowo aresztowany ma prawo korzystać ze środkó pieniężnych, które jednak przechowywane są w depozycie aresztu. Środki przechowywane w depozycie nie podlegają oprocentowaniu. Środki te wypłacane są tymczasowo aresztowanemu na jego żądanie. Tymczasowo aresztowany może także odesłac te środki określonej osobie. Przekazywanie na pisemny wniosek osadzonego środków pieniężnych na rzecz określonych osób, instytucji lub organizacji dokonuje dział finansowy w formie polecenia przelewu lub za pomocą przekazów pocztowych. W uzasadnionych przypadkach dyrektor zakładu może wyrazić zgodę na dokonanie wypłaty w kasie zakładu.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.